KODI Skins - en to it_IT translation catalogue (109 entries)

[ctx: #31000]
en: Picture Channels
it_IT: Canali immagini

[ctx: #31001]
en: Video Channels
it_IT: Canali video

[ctx: #31002]
en: Music Channels
it_IT: Canali musica

[ctx: #31003]
en: Channels Directory
it_IT: Cartella canali

[ctx: #31006]
en: Shared
it_IT: Condiviso

[ctx: #31007]
en: PleXBMC settings
it_IT: Impostazioni PleXBMC

[ctx: #31008]
en: Go Plex
it_IT: Passa a Plex

[ctx: #31009]
en: Go Kodi
it_IT: Passa a Kodi

[ctx: #31010]
en: Queue
it_IT: Coda

[ctx: #31011]
en: Recently Viewed
it_IT: Visti di recente

[ctx: #31012]
en: Recently Released
it_IT: Usciti di recente

[ctx: #31013]
en: Recently Aired
it_IT: Trasmessi di recente

[ctx: #31014]
en: On Deck
it_IT: Da terminare

[ctx: #31015]
en: Sign In
it_IT: Connettiti

[ctx: #31016]
en: Sign Out
it_IT: Disconnettiti

[ctx: #31017]
en: Switch User
it_IT: Cambia utente

[ctx: #31020]
en: Recently Added
it_IT: Aggiunti di recente

[ctx: #31021]
en: Recently Played
it_IT: Visti di recente

[ctx: #31023]
en: Viewtype
it_IT: Tipo Vista

[ctx: #31024]
en: Sort by
it_IT: Ordina per

[ctx: #31025]
en: Items
it_IT: Elementi

[ctx: #31026]
en: Misc options
it_IT: Opzioni varie

[ctx: #31027]
en: Order
it_IT: Ordine

[ctx: #31037]
en: Rated
it_IT: Valutazione

[ctx: #31038]
en: Reset ALL skin settings to default values
it_IT: Reimposta la skin alle impostazioni predefinite

[ctx: #31048]
en: Visualization Presets
it_IT: Preset visualizzazione

[ctx: #31049]
en: Settings Level
it_IT: Livello impostazioni

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
it_IT: Ordina: crescente

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
it_IT: Ordina: decrescente

[ctx: #31052]
en: Sections
it_IT: Sezioni

[ctx: #31069]
en: Random episodes
it_IT: Episodi casuali

[ctx: #31070]
en: Random movies
it_IT: Film casuali

[ctx: #31071]
en: In progress movies
it_IT: Film da terminare

[ctx: #31072]
en: Unwatched TV shows
it_IT: Serie TV da guardare

[ctx: #31073]
en: In progress episodes
it_IT: Episodi in corso

[ctx: #31074]
en: Most played albums
it_IT: Album più riprodotti

[ctx: #31075]
en: Random Albums
it_IT: Album Casuali

[ctx: #31076]
en: Most played songs
it_IT: Canzoni più riprodotte

[ctx: #31077]
en: Random artists
it_IT: Artisti casuali

[ctx: #31078]
en: Random music videos
it_IT: Video musicali casuali

[ctx: #31079]
en: Unwatched videos
it_IT: Video non visti

[ctx: #31080]
en: Recent channels
it_IT: Canali recenti

[ctx: #31081]
en: Recent recordings
it_IT: Registrazioni recenti

[ctx: #31082]
en: No content found
it_IT: Nessun contenuto trovato

[ctx: #31095]
en: Hide Recordings
it_IT: Nascondi registrazioni

[ctx: #31110]
en: Edit Background for Media Type
it_IT: Modifica lo sfondo in base al tipo di media

[ctx: #31132]
en: Lyrics Add-on
it_IT: Add-on testi

[ctx: #31135]
en: Change mode
it_IT: Cambia modalità

[ctx: #31136]
en: Watch as 2D
it_IT: Guarda come 2D

[ctx: #31291]
en: Add-on manager
it_IT: Gestore add-on

[ctx: #31293]
en: Can not be customized
it_IT: Non può essere personalizzata

[ctx: #31294]
en: My OSMC
it_IT: Il mio OSMC

[ctx: #31295]
en: OpenELEC Settings
it_IT: Impostazioni OpenELEC

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
it_IT: Memoria usata:

[ctx: #31322]
en: Aired
it_IT: Trasmesso

[ctx: #31351]
en: Pause
it_IT: Pausa

[ctx: #31353]
en: Fast Forward
it_IT: Avanti veloce

[ctx: #31354]
en: Rewind
it_IT: Indietro

[ctx: #31355]
en: Movie menu
it_IT: Menù film

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
it_IT: Scarica sottotitoli

[ctx: #31357]
en: Local subtitle available
it_IT: Sottotitoli locali disponibili

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
it_IT: Guarda come 2D

[ctx: #31361]
en: Change mode
it_IT: Cambia modalità

[ctx: #31362]
en: Enabled
it_IT: Abilitato

[ctx: #31363]
en: Static Vertical Menu
it_IT: Menù verticale statico

[ctx: #31499]
en: All TV Shows
it_IT: Tutte le serie TV

[ctx: #31501]
en: Scheduled Time
it_IT: Timer programmati

[ctx: #31502]
en: All Movies
it_IT: Tutti i film

[ctx: #31503]
en: Add Group
it_IT: Aggiungi gruppo

[ctx: #31504]
en: Rename Group
it_IT: Rinomina gruppo

[ctx: #31505]
en: Delete Group
it_IT: Elimina gruppo

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
it_IT: Gruppi[CR]disponibili

[ctx: #31510]
en: Timer Set
it_IT: Timer impostato

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
it_IT: Previsioni a 36 ore

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
it_IT: Previsioni orarie

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
it_IT: Previsioni fine settimana

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
it_IT: Previsioni a 10 giorni

[ctx: #31956]
en: Get theme
it_IT: Ottieni tema

[ctx: #31957]
en: Hide Update library button from home submenu
it_IT: Nascondi il tasto Aggiorna libreria nel sottomenù della Home

[ctx: #31958]
en: Big Panel
it_IT: Pannello grande

[ctx: #31959]
en: Go fullscreen on music playback
it_IT: Schermo intero durante la riproduzione di musica

[ctx: #31960]
en: Big List
it_IT: Lista Grande

[ctx: #31961]
en: Recently added
it_IT: Aggiunti di recente

[ctx: #31962]
en: Low List
it_IT: Lista bassa

[ctx: #31963]
en: Panel
it_IT: Pannello

[ctx: #31964]
en: Configure shelf items
it_IT: Configura gli elementi dello scaffale

[ctx: #31965]
en: Banner List
it_IT: Lista di banner

[ctx: #31966]
en: Recommended
it_IT: Raccomandato

[ctx: #31967]
en: Enable Home shelf
it_IT: Abilita scaffale nella Home

[ctx: #31968]
en: Show info
it_IT: Mostra informazioni

[ctx: #31970]
en: Push down for Gallery
it_IT: Premere per entrare nella Galleria

[ctx: #31974]
en: Home menu
it_IT: Menù Home

[ctx: #31975]
en: Channels
it_IT: Canali

[ctx: #31976]
en: Home shelf
it_IT: Scaffale Home

[ctx: #31977]
en: Fast start
it_IT: Avvio veloce

[ctx: #31979]
en: Loading...
it_IT: Caricamento...

[ctx: #31981]
en: Hide watched marks
it_IT: Nascondi i markers di già visto

[ctx: #31982]
en: Shelf items populate more slowly on some systems. By default, skin waits for them to be ready and presents Home screen afterwards.[CR][CR]This option skips this step and presents Home page immediately. Shelf items will appear with a delay, depending on a speed of your system.
it_IT: Su alcuni sistemi gli oggetti sullo scaffale compaiono più lentamente. Di default, la schermata Home appare solo dopo il completamento dello scaffale.[CR][CR]Selezionando l'opzione, la Home page appare immediatamente. Gli oggetti sullo scaffale appariranno con un ritardo che dipende dalla velocità del sistema.

[ctx: #31983]
en: Choose from menu
it_IT: Scegli dal menù

[ctx: #31985]
en: Advanced
it_IT: Avanzate

[ctx: #31987]
en: Random
it_IT: Casuale

[ctx: #31988]
en: Menu
it_IT: Menù

[ctx: #31992]
en: Banner (wide) thumbs
it_IT: Miniature dei banner (intero)

[ctx: #31993]
en: Not used - click to customize
it_IT: Non usato - clicca per personalizzare

[ctx: #31995]
en: Home layout
it_IT: Disposizione Home

[ctx: #31996]
en: Holiday snowfall theme
it_IT: Tema Holyday snowfall

[ctx: #31997]
en: Hide channel logos in PVR List/Timeline
it_IT: Nascondi i loghi dei canali nella Lista/Timeline del PVR

[ctx: #31998]
en: Show lock/master mode status in title bar
it_IT: Mostra stato blocco/master mode nella barra del titolo

[ctx: #31999]
en: BigList
it_IT: Lista grande
