XBMC Skins - en to ja translation catalogue (67 entries)

[ctx: #31003]
en: Power Options
ja: 電源オプション

[ctx: #31006]
en: View Options
ja: 表示オプション

[ctx: #31008]
en: Full screen
ja: フルスクリーン

[ctx: #31009]
en: Total Duration
ja: 総時間

[ctx: #31019]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: #31024]
en: Page
ja: ページ

[ctx: #31025]
en: Items
ja: アイテム

[ctx: #31026]
en: Misc Options
ja: その他のオプション

[ctx: #31039]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: #31040]
en: Now Playing
ja: 現在再生中

[ctx: #31046]
en: SEEKING
ja: スキャン中

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
ja: 視覚化プリセット

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
ja: ソート: 昇順

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
ja: ソート: 降順

[ctx: #31055]
en: Open playlist
ja: プレイリストを開く

[ctx: #31056]
en: Save playlist
ja: プレイリストを保存

[ctx: #31057]
en: Close playlist
ja: プレイリストを閉じる

[ctx: #31058]
en: PVR information
ja: PVR 情報

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
ja: このファイル内から再生したいパートを選択してください。

[ctx: #31087]
en: Banner
ja: カバーフロー

[ctx: #31102]
en: Background
ja: 背景

[ctx: #31104]
en: Similar artists
ja: 似たアーティスト

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
ja: 背景に「現在再生中」ビデオを表示

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
ja: 背景に「現在再生中」の視覚化を表示

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
ja: フルスクリーン視覚化ではファンアートを非表示に

[ctx: #31142]
en: Settings level
ja: 設定レベル

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
ja: 歌詞の情報源

[ctx: #31301]
en: Last Updated
ja: 最終更新時刻

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
ja: ファンアートを隠す

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
ja: メモリ使用量:

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
ja: ファンアートのパスを設定

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
ja: 最終ログイン

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
ja: カラオケソングセレクター

[ctx: #31328]
en: Recently Added
ja: 最近追加

[ctx: #31390]
en: Skin default
ja: スキンのデフォルト

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE APPEARANCE SETTINGS[/B][CR][CR]Change the skin · Set language and region · Change file listing options[CR]Set up a screensaver
ja: [B]外観設定[/B][CR][CR]スキン選択 - 言語と地域の設定 - ファイル一覧設定変更[CR]スクリーンセーバー設定

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE VIDEO SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your video library · Set video playback options · Change video listing options[CR]Set subtitle fonts
ja: [B]ビデオ設定[/B][CR][CR]ビデオライブラリ管理 - ビデオ再生設定 - ビデオ一覧設定変更[CR]字幕用フォント変更

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MUSIC SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your music library · Set music playback options · Change music listing options[CR]Setup song submission · Set karaoke options
ja: [B]ミュージック設定[/B][CR][CR]ミュージックライブラリ管理 - ミュージック再生設定 - ミュージック一覧設定変更[CR]楽曲送信設定 - カラオケ設定

[ctx: #31403]
en: [B]CONFIGURE PICTURE SETTINGS[/B][CR][CR]Set picture listing options · Configure slideshows
ja: [B]ピクチャ設定[/B][CR][CR]ピクチャ一覧設定変更[CR]スライドショー設定

[ctx: #31404]
en: [B]CONFIGURE WEATHER SETTINGS[/B][CR][CR]Set three cities to collect weather information
ja: [B]天気予報設定[/B][CR][CR]天気情報取得都市選択[CR]天気予報プラグイン選択

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output · Setup remote controls[CR]Set power saving options · Enable debugging · Setup master lock
ja: [B]システム設定[/B][CR][CR]画面の設定・調整 - オーディオ出力設定 - リモートコントローラー設定[CR]省電力設定 - デバッグの有効化 - マスターロック設定

[ctx: #31408]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR][CR]Manage your installed Add-ons · Browse for and install Add-ons from kodi.tv[CR]Modify Add-on settings
ja: [B]アドオン設定[/B][CR][CR]インストール済みアドオン管理 - kodi.tvからアドオンを検索・インストール[CR]アドオン設定変更

[ctx: #31409]
en: [B]CONFIGURE TV SETTINGS[/B][CR][CR]Change full screen info · Manage EPG data settings
ja: [B]TV設定[/B][CR][CR]フルスクリーン情報の変更 · EPGデータ設定

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
ja: [B]サービス設定[/B][CR][CR]UPnP や HTTP 経由による Kodi 操作設定 · ファイル共有設定[CR]Zeroconf を有効に · AirPlay 設定

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
ja: ローカルの字幕が利用可能

[ctx: #31502]
en: Live TV
ja: ライブTV

[ctx: #31503]
en: Add Group
ja: グループの追加

[ctx: #31504]
en: Rename Group
ja: グループの名称変更

[ctx: #31505]
en: Delete Group
ja: グループの削除

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
ja: 利用可能な[CR]グループ

[ctx: #31511]
en: Channel Options
ja: チャンネルオプション

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
ja: 36時間予報

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
ja: 1時間ごとの予報

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
ja: 週末の予報

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
ja: 10日予報

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
ja: 降水確率

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
ja: 天気予報データ取得中...

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
ja: マップ＆アラート

[ctx: #31950]
en: WEATHER
ja: 天気

[ctx: #31951]
en: PICTURES
ja: 画像

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
ja: ライブTV

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
ja: 動画

[ctx: #31954]
en: MOVIES
ja: 映画

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
ja: テレビ番組

[ctx: #31956]
en: MUSIC
ja: 音楽

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
ja: ディスク再生

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
ja: システム
