XBMC Skins - en to pt translation catalogue (180 entries)

[ctx: #31000]
en: Directed by
pt: Realizador

[ctx: #31001]
en: Written by
pt: Argumento

[ctx: #31003]
en: Power Options
pt: Energia

[ctx: #31004]
en: Working
pt: A processar ...

[ctx: #31005]
en: Fixed
pt: Fixa

[ctx: #31006]
en: View Options
pt: Opções de Vista

[ctx: #31007]
en: Setup home
pt: Configurar início

[ctx: #31008]
en: Full screen
pt: Ecrã Cheio

[ctx: #31009]
en: Total Duration
pt: Duração Total

[ctx: #31010]
en: Next episode
pt: Próximo Episódio

[ctx: #31011]
en: Latest episode
pt: Último episódio

[ctx: #31012]
en: Airs
pt: Transmitido a

[ctx: #31013]
en: Statistics
pt: Estatísticas

[ctx: #31015]
en: Set path to video genre fanart folder
pt: Localização da fanart de géneros de vídeo

[ctx: #31017]
en: Set path to music genre fanart folder
pt: Localização da fanart de géneros de música

[ctx: #31018]
en: InfoPanel
pt: Painel de Info

[ctx: #31019]
en: Network
pt: Rede

[ctx: #31020]
en: Extra-fanart
pt: Fanart-Extra

[ctx: #31022]
en: Set multi-image background
pt: Definir fundo de várias imagens

[ctx: #31023]
en: Set single image background
pt: Definir fundo com uma única imagem

[ctx: #31024]
en: Page
pt: Página

[ctx: #31025]
en: Items
pt: Itens

[ctx: #31026]
en: Misc Options
pt: Opções Diversas

[ctx: #31027]
en: Set item background
pt: Definir fundo do item

[ctx: #31028]
en: Live DVD Cases
pt: Caixas DVD Live

[ctx: #31029]
en: Recent movies
pt: Filmes recentes

[ctx: #31030]
en: Recent episodes
pt: Episódios recentes

[ctx: #31031]
en: Random movies
pt: Filmes aleatórios

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
pt: Filmes recomendados

[ctx: #31033]
en: Random episodes
pt: Episódios aleatórios

[ctx: #31034]
en: Recommended episodes
pt: Episódios recomendados

[ctx: #31035]
en: Random songs
pt: Músicas aleatórias

[ctx: #31036]
en: Random albums
pt: Álbuns aleatórios

[ctx: #31037]
en: Recent albums
pt: Álbuns recentes

[ctx: #31038]
en: Recommended albums
pt: Álbuns recomendados

[ctx: #31039]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: #31040]
en: Now Playing
pt: A Reproduzir

[ctx: #31041]
en: Select widget
pt: Seleccionar widget

[ctx: #31042]
en: Show "Now Playing" information blended in the background
pt: Exibir informação "A Reproduzir" em fundo

[ctx: #31043]
en: Platform
pt: Plataforma

[ctx: #31044]
en: Views: Plot outline | Info dialog: Full plot
pt: Vistas: Sinopse | Janela de Info: Enredo Completo

[ctx: #31045]
en: Views: Full plot | Info dialog: Plot outline
pt: Vistas: Enredo Completo | Janela de Info: Sinopse

[ctx: #31046]
en: SEEKING
pt: PROCURANDO

[ctx: #31047]
en: Set item icon
pt: Definir ícone do item

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
pt: Definições de Visualização

[ctx: #31049]
en: Select infoline
pt: Selecionar linha da informação

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
pt: Ordenar: Ascendente

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
pt: Ordenar: Descendente

[ctx: #31052]
en: Movie library statistics
pt: Estatísticas da biblioteca de Filmes

[ctx: #31053]
en: TV Show library statistics
pt: Estatísticas da biblioteca de Séries TV

[ctx: #31054]
en: Music library statistics
pt: Estatísticas da biblioteca de Música

[ctx: #31055]
en: Open playlist
pt: Abrir lista de reprodução

[ctx: #31056]
en: Save playlist
pt: Guardar lista de reprodução

[ctx: #31057]
en: Close playlist
pt: Fechar lista de reprodução

[ctx: #31058]
en: PVR information
pt: informação do PVR

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
pt: Este ficheiro está dividido por partes. Escolha a parte que quer reproduzir.

[ctx: #31061]
en: Addon / Favourites statistics
pt: Estatísticas de Addons / Favoritos

[ctx: #31062]
en: Random movie fanart
pt: Fanart de filmes aleatória

[ctx: #31063]
en: Random TV show fanart
pt: Fanart de séries TV aleatória

[ctx: #31064]
en: Random video fanart
pt: Fanart de vídeos aleatória

[ctx: #31065]
en: Random music fanart
pt: Fanart de música aleatória

[ctx: #31066]
en: Random fanart
pt: Fanart aleatória

[ctx: #31067]
en: Update rating
pt: Actualizar avaliação

[ctx: #31068]
en: CD Wall
pt: Parede de CDs

[ctx: #31069]
en: Change location
pt: Altere a localização

[ctx: #31070]
en: Enable Cinema Experience integration
pt: Activar a integração Experiência de Cinema

[ctx: #31071]
en: While browsing the library
pt: Ao navegar na biblioteca

[ctx: #31072]
en: On open video info
pt: Ao abrir info de vídeo

[ctx: #31073]
en: Move menu item
pt: Mover item de menu

[ctx: #31074]
en: Choose item to swap places with
pt: Escolher o item para trocar de lugar

[ctx: #31075]
en: No extra features available
pt: Não há funcionalidades extra disponíveis

[ctx: #31076]
en: Landscape
pt: Paisagem

[ctx: #31077]
en: ShowCase
pt: Prateleira

[ctx: #31078]
en: TriPanel
pt: Painel Triplo

[ctx: #31079]
en: Shift
pt: Deslocamento

[ctx: #31080]
en: Manage submenu
pt: Gerir submenu

[ctx: #31081]
en: Enable custom submenus
pt: Activar submenus personalizados

[ctx: #31082]
en: Detach RSS feed from the main menu
pt: Separar emissão RSS do menu principal

[ctx: #31083]
en: Enable Next Aired information in the videolibrary
pt: Activar informação de Próximas Exibições na biblioteca de vídeo

[ctx: #31084]
en: Conditional weather
pt: Meteorologia Relativa

[ctx: #31085]
en: Musicvideo library statistics
pt: Estatísticas da biblioteca de Videoclipes

[ctx: #31086]
en: Icon
pt: Ícone

[ctx: #31087]
en: Banner
pt: Faixas

[ctx: #31088]
en: BannerWall
pt: Parede de Faixas

[ctx: #31089]
en: Play item on startup
pt: Reproduzir item ao iniciar

[ctx: #31090]
en: Seconds
pt: Segundos

[ctx: #31091]
en: Select items
pt: Seleccionar itens

[ctx: #31092]
en: Fullscreen fanart
pt: Fanart em Ecrã Cheio

[ctx: #31093]
en: LowList toggle
pt: Alternar Lista Inferior

[ctx: #31094]
en: List view layout
pt: Disposição da vista de lista

[ctx: #31095]
en: Slim List
pt: Lista Estreita

[ctx: #31096]
en: Concert locations
pt: Localizações dos concertos

[ctx: #31097]
en: Movie playlist statistics
pt: Estatísticas da playlist de Filmes

[ctx: #31098]
en: TV Show playlist statistics
pt: Estatísticas da playlist de Séries

[ctx: #31099]
en: Musicvideo playlist statistics
pt: Estatísticas da playlist de Videoclipes

[ctx: #31102]
en: Background
pt: Fundo

[ctx: #31103]
en: N/A
pt: N/D

[ctx: #31104]
en: Similar artists
pt: Artistas semelhantes

[ctx: #31105]
en: More albums from
pt: Mais álbuns de

[ctx: #31106]
en: On info
pt: Em info

[ctx: #31107]
en: Persistent
pt: Persistente

[ctx: #31108]
en: Enable artist information feed (if available)
pt: Activar fluxo de informação de artista (quando disponível)

[ctx: #31109]
en: Unwatched episode count
pt: Contagem de episódios por ver

[ctx: #31117]
en: Fallback
pt: Retroceder

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
pt: Mostrar vídeo "A reproduzir" em fundo

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
pt: Mostrar visualização "A reproduzir" em fundo

[ctx: #31126]
en: Enable TvTunes integration
pt: Activar integração com TvTunes

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
pt: Ocultar Fanart em visualização com ecrã cheio

[ctx: #31142]
en: Settings level
pt: Nível de Definições

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
pt: Fonte das Letras de Música

[ctx: #31300]
en: Overview
pt: Visão Geral

[ctx: #31301]
en: Last Updated
pt: Última actualização

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
pt: Ocultar Fanart

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
pt: Memória usada:

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
pt: Escolher localização de Fanart

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
pt: Última vez ligado

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
pt: Selecção de música de karaoke

[ctx: #31328]
en: Recently Added
pt: Adicionado Recentemente

[ctx: #31390]
en: Skin default
pt: Padrão do tema

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE APPEARANCE SETTINGS[/B][CR][CR]Change the skin · Set language and region · Change file listing options[CR]Set up a screensaver
pt: [B]CONFIGURAÇÃO das DEFINIÇÕES da VISUALIZAÇÃO[/B][CR][CR]Mudar de Tema · Definir Idioma e Região · Opções da Listagem de Ficheiros[CR]Definir Protector de Ecrã

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE VIDEO SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your video library · Set video playback options · Change video listing options[CR]Set subtitle fonts
pt: [B]CONFIGURAÇÃO das DEFINIÇÕES do VÍDEO[/B][CR][CR]Gerir Biblioteca de Vídeo · Opções da Reprodução de Vídeo · Opções da Listagem de Vídeo[CR]Definir Tipo de Letra das Legendas

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MUSIC SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your music library · Set music playback options · Change music listing options[CR]Setup song submission · Set karaoke options
pt: [B]CONFIGURAÇÃO das DEFINIÇÕES da MÚSICA[/B][CR][CR]Gerir a sua Biblioteca de Música · Opções da Reprodução · Opções da Listagem de Música[CR]Definir Envio de Músicas · Opções do Karaoke

[ctx: #31403]
en: [B]CONFIGURE PICTURE SETTINGS[/B][CR][CR]Set picture listing options · Configure slideshows
pt: [B]CONFIGURAÇÃO das DEFINIÇÕES da IMAGEM[/B][CR][CR]Opções da Listagem de Imagens · Configurar Apresentação de Slides

[ctx: #31404]
en: [B]CONFIGURE WEATHER SETTINGS[/B][CR][CR]Set three cities to collect weather information
pt: [B]CONFIGURAÇÕES METEOROLÓGICAS[/B][CR][CR]Definir três cidades para obter a informação do tempo

[ctx: #31405]
en: [B]MONITOR YOUR SYSTEM[/B][CR][CR]Check out your hardware · Monitor CPU usage[CR]Check Kodi revision number
pt: [B]MONITORIZE O SEU SISTEMA[/B][CR][CR]Veja o seu hardware · Verifique o uso de CPU[CR]Consulte o número da versão do Kodi

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output · Setup remote controls[CR]Set power saving options · Enable debugging · Setup master lock
pt: [B]CONFIGURAÇÃO das DEFINIÇÕES do SISTEMA[/B][CR][CR]Configurar e Calibrar os Ecrãs · Configurar a Saída de Áudio · Configurar o Controlo Remoto[CR]Definir as Opções da Poupança de Energia · Activar a Depuração · Configurar o Bloqueio Geral

[ctx: #31407]
en: [B]SETUP PROFILES[/B][CR][CR]Setup and manage user profiles · Enable login screen[CR]Change password · Add a profile picture
pt: [B]CONFIGURAR PERFIS[/B][CR][CR]Configurar e gerir perfis de utilizador · Activar ecrã de início de sessão[CR]Mudar palavra-passe · Adicionar uma fotografia do perfil

[ctx: #31408]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR][CR]Manage your installed Add-ons · Browse for and install Add-ons from kodi.tv[CR]Modify Add-on settings
pt: [B]CONFIGURAR ADD-ONS[/B][CR][CR]Gerir os seus Add-ons instalados · Procurar e instalar os Add-ons a partir de kodi.tv[CR]Modificar as definições dos Add-ons

[ctx: #31409]
en: [B]CONFIGURE TV SETTINGS[/B][CR][CR]Change full screen info · Manage EPG data settings
pt: [B]CONFIGURAR DEFINIÇÕES DE TV[/B][CR][CR]Alterar informações em ecrã cheio · Gerir definições de dados do EPG

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
pt: [B]CONFIGURAÇÃO DE SERVIÇOS[/B][CR][CR]Configurar o Controlo do Kodi através do UPnP e HTTP · Configurar a Partilha de Ficheiros[CR]Activar ZeroConf · Configurar o AirPlay

[ctx: #31412]
en: Select section
pt: Seleccionar secção

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
pt: Legenda local disponível

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
pt: Escolha o seu perfil de utilizador do Kodi[CR]para iniciar sessão e prosseguir

[ctx: #31501]
en: Channel group
pt: Grupo de canais

[ctx: #31502]
en: Live TV
pt: TV ao Vivo

[ctx: #31503]
en: Add Group
pt: Adicionar Grupo

[ctx: #31504]
en: Rename Group
pt: Renomear Grupo

[ctx: #31505]
en: Delete Group
pt: Eliminar Grupo

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
pt: Grupos[CR] Disponiveis

[ctx: #31511]
en: Channel Options
pt: Opções do canal

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
pt: Previsão de 36 Horas

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
pt: Previsão horária

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
pt: Previsão de fim de semana

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
pt: Previsão de 10 Dias

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
pt: Possibilidade de chuva

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
pt: Recebendo previsões meteorológicas...

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
pt: Mapa e Alertas

[ctx: #31911]
en: Setup the Aeon Nox main menu
pt: Configurar o menu principal de Aeon Nox

[ctx: #31912]
en: Customize the main menu with widgets, backgrounds and statistics. Add your own custom main menu items.
pt: Configurar o menu principal com widgets, fundos e estatísticas. Adicione os seus próprios itens personalizados.

[ctx: #31913]
en: Aeon Nox main menu horizontal position
pt: Posição horizontal do menu principal de Aeon Nox

[ctx: #31914]
en: Change the horizontal position of the main menu. Default is centered on screen.
pt: Mude a posição horizontal do menu principal. A predefinição é no centro do ecrã.

[ctx: #31915]
en: Navigation style for horizontal lists
pt: Estilo de navegação para listas horizontais

[ctx: #31918]
en: Projects the current playing video on the background behind the panels.
pt: Projecta o vídeo actualmente em reprodução no fundo por detrás dos painéis.

[ctx: #31919]
en: Projects the visualisation on the background behind the panels when music is played.
pt: Projecta uma visualização no fundo por detrás dos painéis, quando estiver a ser reproduzida música.

[ctx: #31920]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when music is playing.
pt: Exibe um widget no Ecrã Inicial, com informação de média, quando estiver a ser reproduzida música.

[ctx: #31921]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when a movie or episode is playing.
pt: Exibe um widget no Ecrã Inicial, com informação de média, quando estiver a ser reproduzido um filme ou um episódio.

[ctx: #31922]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the videolibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
pt: Permite-lhe activar fundos de géneros personalizados para a navegação na biblioteca de vídeo, no ramo dos géneros. Os nomes dos ficheiros têm de corresponder ao nome género. A extensão tem de ser .jpg.

[ctx: #31924]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the musiclibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
pt: Permite-lhe activar fundos de géneros personalizados para a navegação na biblioteca de música, no ramo dos géneros. Os nomes dos ficheiros têm de corresponder ao nome género. A extensão tem de ser .jpg.

[ctx: #31925]
en: Pick one of the preset backgrounds or set your own images as the menu items background.
pt: Escolha um dos fundos pré-definidos ou use as suas próprias imagens como fundos dos itens do menu.

[ctx: #31926]
en: Select add-ons, playlists or favourites. Choose 'Custom' for any of Kodi's built-in functions. (http://kodi.wiki/?title=List_of_Built_In_Functions)
pt: Seleccione add-ons, listas de reprodução ou favoritos. Escolha "Personalizado" para qualquer uma das funções principais do Kodi. (http://kodi.wiki/?title=List_of_Built_In_Functions)

[ctx: #31927]
en: Resets all above values to their defaults.
pt: Repor todas as definições anteriores para valores padrão.

[ctx: #31928]
en: Aeon Nox main menu layout
pt: Disposição do menu principal de Aeon Nox

[ctx: #31929]
en: This setting defines how much items will be visible on the main menu. Options are 3 items or 5 items.
pt: Esta configuração define quantos itens estarão visíveis no menu principal. Pode escolher entre 3 itens ou 5 itens.

[ctx: #31930]
en: Choose a widget to display on the Home screen to have easy access to content from the library.
pt: Escolha um widget para exibir no Ecrã Inicial para ter acesso rápido a conteúdos da biblioteca.

[ctx: #31933]
en: Select an item to display on the left top of the main menu
pt: Seleccione um item pra exibir no topo superior esquerdo do menu principal

[ctx: #31935]
en: Switch places with another menu item. Opens a dialog with a list of menu items to choose from.
pt: Trocar de lugar com outro item do menu. Abre uma janela com uma lista de itens de menu para escolher.

[ctx: #31938]
en: Enables extra information in the TV show library, like TV show status, next / latest episode, etc. Depends on TV Show Next Aired add-on.
pt: Exibe informação extra na biblioteca de Séries TV, como estado da Série TV, próximo/anterior episódio, etc. Depende do add-on TV Show Next Aired.

[ctx: #31939]
en: Hide Infopanel on scrolling
pt: Ocultar Painel de Info durante deslocamento

[ctx: #31941]
en: Kiosk mode
pt: Modo de Quiosque

[ctx: #31943]
en: Watched status indicator
pt: Indicador de estado de 'Visto'

[ctx: #31950]
en: WEATHER
pt: TEMPO

[ctx: #31951]
en: PICTURES
pt: IMAGENS

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
pt: TV AO VIVO

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
pt: VÍDEOS

[ctx: #31954]
en: MOVIES
pt: FILMES

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
pt: SÉRIES TV

[ctx: #31956]
en: MUSIC
pt: MÚSICA

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
pt: INICIAR DISCO

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
pt: SISTEMA

[ctx: #31960]
en: CONCERTS
pt: CONCERTOS
