XBMC Skins - en to sv translation catalogue (189 entries)

[ctx: #31000]
en: Directed by
sv: Regissör

[ctx: #31001]
en: Written by
sv: Författare

[ctx: #31003]
en: Power Options
sv: Strömalternativ

[ctx: #31004]
en: Working
sv: Arbetar

[ctx: #31005]
en: Fixed
sv: Fixerad

[ctx: #31006]
en: View Options
sv: Vyalternativ

[ctx: #31007]
en: Setup home
sv: Heminställningar

[ctx: #31008]
en: Full screen
sv: Fullskärm

[ctx: #31009]
en: Total Duration
sv: Total längd

[ctx: #31010]
en: Next episode
sv: Nästa avsnitt

[ctx: #31011]
en: Latest episode
sv: Senaste avsnitt

[ctx: #31012]
en: Airs
sv: Sänds

[ctx: #31013]
en: Statistics
sv: Statistik

[ctx: #31014]
en: Extras
sv: Extra

[ctx: #31015]
en: Set path to video genre fanart folder
sv: Ange sökväg till fanartsmapp för video

[ctx: #31017]
en: Set path to music genre fanart folder
sv: Ange sökväg till fanartsmapp för musik

[ctx: #31019]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: #31020]
en: Extra-fanart
sv: Extra fanart

[ctx: #31021]
en: Stage curtains
sv: Ridåer

[ctx: #31022]
en: Set multi-image background
sv: Ange flerbildsbakgrund

[ctx: #31023]
en: Set single image background
sv: Ange singel-bildsbakgrund

[ctx: #31024]
en: Page
sv: Sida

[ctx: #31025]
en: Items
sv: objekt

[ctx: #31026]
en: Misc Options
sv: Övriga alternativ

[ctx: #31027]
en: Set item background
sv: Ange objektsbakgrund

[ctx: #31028]
en: Live DVD Cases
sv: Levande DVD-fodral

[ctx: #31029]
en: Recent movies
sv: Senaste filmer

[ctx: #31030]
en: Recent episodes
sv: Senaste avsnitt

[ctx: #31031]
en: Random movies
sv: Slumpvalda filmer

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
sv: Rekommenderade filmer

[ctx: #31033]
en: Random episodes
sv: Slumpvalda avsnitt

[ctx: #31034]
en: Recommended episodes
sv: Rekommenderade avsnitt

[ctx: #31035]
en: Random songs
sv: Slumpvalda låtar

[ctx: #31036]
en: Random albums
sv: Slumpvalda album

[ctx: #31037]
en: Recent albums
sv: Senaste album

[ctx: #31038]
en: Recommended albums
sv: Rekommenderade album

[ctx: #31039]
en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: #31040]
en: Now Playing
sv: Nu spelas

[ctx: #31041]
en: Select widget
sv: Välj widget

[ctx: #31042]
en: Show "Now Playing" information blended in the background
sv: Visa "Nu spelas"-information i bakgrunden

[ctx: #31043]
en: Platform
sv: Plattform

[ctx: #31044]
en: Views: Plot outline | Info dialog: Full plot
sv: Vyer: Sammandrag | Infodialog: Full handling

[ctx: #31045]
en: Views: Full plot | Info dialog: Plot outline
sv: Vyer: Full handling | Infodialog: Sammandrag

[ctx: #31046]
en: SEEKING
sv: SÖKER

[ctx: #31047]
en: Set item icon
sv: Ange objektsikon

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
sv: Visualiseringsförval

[ctx: #31049]
en: Select infoline
sv: Ange inforad

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
sv: Sortering: Stigande

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
sv: Sortering: Fallande

[ctx: #31052]
en: Movie library statistics
sv: Biblioteksstatistik för film

[ctx: #31053]
en: TV Show library statistics
sv: Biblioteksstatistik för TV-program

[ctx: #31054]
en: Music library statistics
sv: Biblioteksstatistik för musik

[ctx: #31055]
en: Open playlist
sv: Öppna spellista

[ctx: #31056]
en: Save playlist
sv: Spara spellista

[ctx: #31057]
en: Close playlist
sv: Stäng spellista

[ctx: #31058]
en: PVR information
sv: PVR-information

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
sv: Denna fil är sammanslagen, välj den del du vill spela.

[ctx: #31061]
en: Addon / Favourites statistics
sv: Statistik för tillägg/favoriter

[ctx: #31062]
en: Random movie fanart
sv: Slumpmässig fanart för film

[ctx: #31063]
en: Random TV show fanart
sv: Slumpmässig fanart för TV-program

[ctx: #31064]
en: Random video fanart
sv: Slumpmässig fanart för video

[ctx: #31065]
en: Random music fanart
sv: Slumpmässig fanart för musik

[ctx: #31066]
en: Random fanart
sv: Slumpmässig fanart

[ctx: #31067]
en: Update rating
sv: Uppdatera betyg

[ctx: #31068]
en: CD Wall
sv: CD-vägg

[ctx: #31069]
en: Change location
sv: Ändra plats

[ctx: #31070]
en: Enable Cinema Experience integration
sv: Aktivera "Cinema Experience"-integration

[ctx: #31071]
en: While browsing the library
sv: Under bläddring i bibliotek

[ctx: #31072]
en: On open video info
sv: När man öppnar video-info

[ctx: #31073]
en: Move menu item
sv: Flytta menyobjekt

[ctx: #31074]
en: Choose item to swap places with
sv: Välj objekt att byta plats med

[ctx: #31075]
en: No extra features available
sv: Inga extra egenskaper tillgängliga

[ctx: #31080]
en: Manage submenu
sv: Hantera undermeny

[ctx: #31081]
en: Enable custom submenus
sv: Aktivera egna undermenyer

[ctx: #31082]
en: Detach RSS feed from the main menu
sv: Koppla bort RSS-flödet från huvudmenyn

[ctx: #31083]
en: Enable Next Aired information in the videolibrary
sv: Aktivera "Next Aired"-information i videobiblioteket

[ctx: #31084]
en: Conditional weather
sv: Väderförhållande

[ctx: #31085]
en: Musicvideo library statistics
sv: Biblioteksstatistik för musikvideo

[ctx: #31086]
en: Icon
sv: Ikon

[ctx: #31087]
en: Banner
sv: Banderoll

[ctx: #31088]
en: BannerWall
sv: Banderollvägg

[ctx: #31089]
en: Play item on startup
sv: Spela objekt vid start

[ctx: #31090]
en: Seconds
sv: sekunder

[ctx: #31091]
en: Select items
sv: Välj objekt

[ctx: #31092]
en: Fullscreen fanart
sv: Fullskärmsfanart

[ctx: #31093]
en: LowList toggle
sv: LowList-knapp

[ctx: #31094]
en: List view layout
sv: Listvy-layout

[ctx: #31095]
en: Slim List
sv: Smal lista

[ctx: #31096]
en: Concert locations
sv: Konsertplats

[ctx: #31097]
en: Movie playlist statistics
sv: Biblioteksstatistik för film

[ctx: #31098]
en: TV Show playlist statistics
sv: Biblioteksstatistik för TV-program

[ctx: #31099]
en: Musicvideo playlist statistics
sv: Biblioteksstatistik för musikvideo

[ctx: #31100]
en: View:
sv: Vy:

[ctx: #31102]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: #31104]
en: Similar artists
sv: Liknande artister

[ctx: #31105]
en: More albums from
sv: Fler album av

[ctx: #31106]
en: On info
sv: Vid info

[ctx: #31107]
en: Persistent
sv: Kvarliggande

[ctx: #31108]
en: Enable artist information feed (if available)
sv: Aktivera artistinformationsflöde (om det finns)

[ctx: #31109]
en: Unwatched episode count
sv: Antal ej visade avsnitt

[ctx: #31117]
en: Fallback
sv: Reserv

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
sv: Visa pågående video i bakgrunden

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
sv: Visa pågående visualisering i bakgrunden

[ctx: #31126]
en: Enable TvTunes integration
sv: Aktivera TvTunes-integration

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
sv: Dölj fanart i helskärmsvisualisering

[ctx: #31142]
en: Settings level
sv: Inställningsnivå

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
sv: Sångtextkälla

[ctx: #31300]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: #31301]
en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
sv: Dölj fanart

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
sv: Använt minne:

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
sv: Ange fanartsökväg

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
sv: Senast inloggad

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
sv: Karaokesångväljare

[ctx: #31328]
en: Recently Added
sv: Nyligen tillagda

[ctx: #31390]
en: Skin default
sv: Skalstandard

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE APPEARANCE SETTINGS[/B][CR][CR]Change the skin · Set language and region · Change file listing options[CR]Set up a screensaver
sv: [B]KONFIGURERA UTSEENDEINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Ändra skalet · Ange språk och region · Ange fillistningsalternativ[CR]Ange en skärmsläckare

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE VIDEO SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your video library · Set video playback options · Change video listing options[CR]Set subtitle fonts
sv: [B]KONFIGURERA GRAFIKINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Hantera ditt filmbibliotek · Ange filmuppspelningsalternativ[CR]Ändra videoförteckningsalternativ · Konfigurera undertextfonter

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MUSIC SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your music library · Set music playback options · Change music listing options[CR]Setup song submission · Set karaoke options
sv: [B]KONFIGURERA MUSIKINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Hantera ditt musikbibliotek · Ange musikuppspelningsalternativ[CR]Ändra musiklistningsalternativ · Ange låtinskickning · Ange karaokealternativ

[ctx: #31403]
en: [B]CONFIGURE PICTURE SETTINGS[/B][CR][CR]Set picture listing options · Configure slideshows
sv: [B]KONFIGURERA BILDINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Ange bildlistningsalternativ · Justera bildspel

[ctx: #31404]
en: [B]CONFIGURE WEATHER SETTINGS[/B][CR][CR]Set three cities to collect weather information
sv: [B]KONFIGURERA VÄDERINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Ange tre städer för insamling av väderinformation

[ctx: #31405]
en: [B]MONITOR YOUR SYSTEM[/B][CR][CR]Check out your hardware · Monitor CPU usage[CR]Check Kodi revision number
sv: [B]ÖVERVAKA DITT SYSTEM[/B] [CR] [CR] Visa din maskinvara · Övervaka CPU-användning [CR] Visa vilken version av Kodi du använder

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output · Setup remote controls[CR]Set power saving options · Enable debugging · Setup master lock
sv: [B]KONFIGURERA SYSTEMINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Ange och kalibrera bildskärmar · Konfigurera ljudutgång · Ställa in fjärrkontroller[CR]Ange energisparalternativ · Aktivera debuggningen · Konfigurera huvudkod och lås

[ctx: #31407]
en: [B]SETUP PROFILES[/B][CR][CR]Setup and manage user profiles · Enable login screen[CR]Change password · Add a profile picture
sv: [B]KONFIGURERA PROFILER[/B][CR][CR]Ställ in och hantera avändarprofiler · Aktivera inloggningsskärm[CR]Ändra lösenord · Lägg till profilbild

[ctx: #31408]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR][CR]Manage your installed Add-ons · Browse for and install Add-ons from kodi.tv[CR]Modify Add-on settings
sv: [B]KONFIGURERA TILLÄGG[/B][CR][CR]Hantera installerade tillägg · Visa och installera tillägg från kodi.tv[CR]Ändra inställningar för tillägg

[ctx: #31409]
en: [B]CONFIGURE TV SETTINGS[/B][CR][CR]Change full screen info · Manage EPG data settings
sv: [B]KONFIGURERA TV-INSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Ändra helskärmsinfo · Hantera EPG-datainställningar

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
sv: [B]KONFIGURERA SERVICEINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Ställ in kontroll av Kodi via UPnP och HTTP · Konfigurera fildelning[CR]Aktivera Zeroconf · Konfigurera AirPlay

[ctx: #31412]
en: Select section
sv: Välj sektion

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
sv: Lokal undertext tillgänglig

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
sv: Välj din Kodi-användarprofil[CR]för att logga in och fortsätta

[ctx: #31501]
en: Channel group
sv: Kanalgrupp

[ctx: #31502]
en: Live TV
sv: Live-TV

[ctx: #31503]
en: Add Group
sv: Lägg till grupp

[ctx: #31504]
en: Rename Group
sv: Döp om grupp

[ctx: #31505]
en: Delete Group
sv: Ta bort grupp

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
sv: Tillgängliga[CR]grupper

[ctx: #31511]
en: Channel Options
sv: Kanalalternativ

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
sv: 36-timmarsprognos

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
sv: Timprognos

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
sv: Helgprognos

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
sv: 10-dagarsprognos

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
sv: Chans till nederbörd

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
sv: Hämtar prognosinformation...

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
sv: Kartor & varningar

[ctx: #31911]
en: Setup the Aeon Nox main menu
sv: Konfigurera Aeon Nox huvudmeny

[ctx: #31912]
en: Customize the main menu with widgets, backgrounds and statistics. Add your own custom main menu items.
sv: Skräddarsy huvudmenyn med widgets, bakgrunder och statistik. Lägg till dina egna menyobjekt.

[ctx: #31913]
en: Aeon Nox main menu horizontal position
sv: Horisontell placering av Aeon Nox huvudmeny

[ctx: #31914]
en: Change the horizontal position of the main menu. Default is centered on screen.
sv: Ändra den horisontella placeringen av huvudmenyn. Som standard är den centrerad på skärmen.

[ctx: #31915]
en: Navigation style for horizontal lists
sv: Navigationsstil för horisontella listor

[ctx: #31916]
en: Change the way horizontal lists scroll in Aeon Nox. Default will scroll lists in a cycle. "Fixed" are lists with a beginning and end.
sv: Ändra hur horisontella listor beter sig vid scrollning i Aeon Nox. Som standard går de runt i en cykel. En "fixerad" lista har en början och ett slut.

[ctx: #31917]
en: When enabled text scrolls automatically. When disabled manual scrolling is required. Note that not every textbox has a manual button.
sv: Om aktiverat scrollar texter automatiskt. Om avaktiverat så krävs manuell scrollning. Notera att alla textfält inte har knappar för detta.

[ctx: #31918]
en: Projects the current playing video on the background behind the panels.
sv: Visar den pågående videon i bakgrunden bakom panelerna.

[ctx: #31919]
en: Projects the visualisation on the background behind the panels when music is played.
sv: Visar den pågående visualisering i bakgrunden bakom panelerna.

[ctx: #31920]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when music is playing.
sv: Visar en widget med mediainformation på hemskärmen när musik spelas upp.

[ctx: #31921]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when a movie or episode is playing.
sv: Visar en widget med mediainformation på hemskärmen när en film eller TV-avsnitt spelas upp.

[ctx: #31922]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the videolibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
sv: Detta möjliggör egna genrebakgrunder då man bläddrar genom videobibliotekets genre nod. Filnamn skall matcha genrerubriken. Filändelsen måste vara .jpg.

[ctx: #31923]
en: Set a default select action to enable this item.
sv: Välj en standardåtgärd för att aktivera detta objekt.

[ctx: #31924]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the musiclibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
sv: Detta möjliggör egna genrebakgrunder då man bläddrar genom musikbibliotekets genre nod. Filnamn skall matcha genrerubriken. Filändelsen måste vara .jpg.

[ctx: #31925]
en: Pick one of the preset backgrounds or set your own images as the menu items background.
sv: Välj en av de förvalda bakgrunderna eller sätt dina ena bilder som meny-objekts bakgrund.

[ctx: #31926]
en: Select add-ons, playlists or favourites. Choose 'Custom' for any of Kodi's built-in functions. (http://kodi.wiki/?title=List_of_Built_In_Functions)
sv: Välj tillägg, spellistor eller favoriter. Välj 'Egen' för att använda någon av Kodis inbyggda funktioner. (http://kodi.wiki/?title=List_of_Built_In_Functions)

[ctx: #31927]
en: Resets all above values to their defaults.
sv: Återställer alla ovanstående värden till deras standard.

[ctx: #31928]
en: Aeon Nox main menu layout
sv: Aeon Nox huvudmeny-layout

[ctx: #31929]
en: This setting defines how much items will be visible on the main menu. Options are 3 items or 5 items.
sv: Den här inställningen bestämmer hur många menyalternativ som kommer vara synliga i huvudmenyn. Antingen 3 eller 5 stycken.

[ctx: #31930]
en: Choose a widget to display on the Home screen to have easy access to content from the library.
sv: välj en widget som ska visas på hemskärmen för att enkelt ha tillgång till innehåll från det biblioteket.

[ctx: #31931]
en: Video plot preference
sv: Videosammanfattningsreferens

[ctx: #31932]
en: Show plot outline in the library views and full plot in the video information dialog or vice versa. Falls back to full plot if no outline is available.
sv: Visa sammanfattad handling i biblioteksvy och full handling i video info eller tvärtom. Om ingen sammanfattad handling finns så faller den tillbaka på full handling.

[ctx: #31933]
en: Select an item to display on the left top of the main menu
sv: Välj en sak att visa längst upp till vänster i huvudmenyn

[ctx: #31935]
en: Switch places with another menu item. Opens a dialog with a list of menu items to choose from.
sv: Byt plats med ett annat menyobjekt. Öppnar en dialog med menyobjekt att välja mellan.

[ctx: #31937]
en: Show the RSS feed on the bottom or top of the screen, depending on main menu position. Enabling this setting makes the submenu permanently visible.
sv: Visa RSS-flödet på övre eller undre delen av skärmen beroende på positionering av huvudmenyn. Aktivering av denna inställning gör att undermenyn visas permanent.

[ctx: #31938]
en: Enables extra information in the TV show library, like TV show status, next / latest episode, etc. Depends on TV Show Next Aired add-on.
sv: Aktiverar extra information i TV-programsbiblioteket, som TV-programstatus, nästa / senaste episoden, osv. Är broende av "TV Show Next Aired"-tillägget.

[ctx: #31939]
en: Hide Infopanel on scrolling
sv: Dölj infopanel vid scrollning

[ctx: #31940]
en: Hides the infopanel for Showcase and Landscape view (if activated) while scrolling through the library. Set the amount of seconds to wait for the infopanel to appear when scrolling is stopped.
sv: Döljer infopanelen för Showcase eller Landscape vyerna (om aktiverade) vid skrollning genom biblioteket. Sätt antal sekunder att vänta för infopanelen att visas då skrollning avslutas.

[ctx: #31941]
en: Kiosk mode
sv: Kioskläge

[ctx: #31942]
en: Disables the slide out menu (media menu) in the library as well as certain buttons in the media information dialogs. (Requires restart to take effect)
sv: Avaktiverar slide-menyn (mediamenyn) i biblioteket och vissa knappar i mediainformationsdialogerna. (Kräver omstart)

[ctx: #31943]
en: Watched status indicator
sv: Visat-indikator

[ctx: #31944]
en: Choose which overlays to show on thumbs in icon based views. Note that the "Resume" flag takes precedent over any watched status.
sv: Välj vilka overlays som ska visas på tumnaglar i ikonbaserade vyer. Ontera att "Återuppta" flaggan tar över alla visningsstatus.

[ctx: #31945]
en: This toggles the layout of the List view. Default is a 7 item layout with extended info, "Slim List" is a 14 item, more basic layout
sv: Det här aktiverar listvy-layouten. Standard är en listvy med 7 objekt med utökad info, "Smal lista" är en listvy med 14 objekt med mer enkel layout

[ctx: #31950]
en: WEATHER
sv: VÄDER

[ctx: #31951]
en: PICTURES
sv: BILDER

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
sv: LIVE-TV

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
sv: VIDEO

[ctx: #31954]
en: MOVIES
sv: FILMER

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
sv: TV-PROGRAM

[ctx: #31956]
en: MUSIC
sv: MUSIK

[ctx: #31957]
en: APPS
sv: APPAR

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
sv: SPELA SKIVA

[ctx: #31960]
en: CONCERTS
sv: KONSERTER

[ctx: #31961]
en: Hide ratings in list views
sv: Göm betyg i listvyer

[ctx: #31962]
en: This toggles the visibility of ratings in views of type List, LowList and TriPanel, except if sorted by rating.
sv: Växlar visandet av betyg i vyer av typen List, LowList och TriPanel, förutom om sorterade efter betyg.
