XBMC Skins - en to ru translation catalogue (182 entries)

[ctx: #31000]
en: Directed by
ru: Режиссер

[ctx: #31001]
en: Written by
ru: Сценарист

[ctx: #31002]
en: Blurred album thumb
ru: Размытый эскиз альбома

[ctx: #31003]
en: Power Options
ru: Настройки питания

[ctx: #31004]
en: Working
ru: Подождите

[ctx: #31005]
en: Fixed
ru: Фиксированн.

[ctx: #31006]
en: View Options
ru: Настройки просмотра

[ctx: #31007]
en: Setup home
ru: Настроить главное меню

[ctx: #31008]
en: Full screen
ru: Полный экран

[ctx: #31009]
en: Total Duration
ru: Общая длительность

[ctx: #31010]
en: Next episode
ru: Следующая серия

[ctx: #31011]
en: Latest episode
ru: Последняя серия

[ctx: #31012]
en: Airs
ru: Премьеры

[ctx: #31013]
en: Statistics
ru: Статистика

[ctx: #31014]
en: Extras
ru: Дополнительно

[ctx: #31015]
en: Set path to video genre fanart folder
ru: Путь к фанарту жанров видео

[ctx: #31016]
en: Poster
ru: Постер

[ctx: #31017]
en: Set path to music genre fanart folder
ru: Путь к фанарту жанров музыки

[ctx: #31018]
en: InfoPanel
ru: Инфо-панель

[ctx: #31019]
en: Network
ru: Сеть

[ctx: #31020]
en: Extra-fanart
ru: Доп. фанарт

[ctx: #31021]
en: Stage curtains
ru: Занавес

[ctx: #31022]
en: Set multi-image background
ru: Несколько фоновых картинок

[ctx: #31023]
en: Set single image background
ru: Одна фоновая картинка

[ctx: #31024]
en: Page
ru: Страница

[ctx: #31025]
en: Items
ru: объектов

[ctx: #31026]
en: Misc Options
ru: Другие параметры

[ctx: #31027]
en: Set item background
ru: Выбрать фон элемента

[ctx: #31028]
en: Live DVD Cases
ru: DVD-боксы

[ctx: #31029]
en: Recent movies
ru: Последние фильмы

[ctx: #31030]
en: Recent episodes
ru: Последние серии

[ctx: #31031]
en: Random movies
ru: Случайные фильмы

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
ru: Рекомендованные фильмы

[ctx: #31033]
en: Random episodes
ru: Случайные серии

[ctx: #31034]
en: Recommended episodes
ru: Рекомендованные серии

[ctx: #31035]
en: Random songs
ru: Случайные песни

[ctx: #31036]
en: Random albums
ru: Случайные альбомы

[ctx: #31037]
en: Recent albums
ru: Последние альбомы

[ctx: #31038]
en: Recommended albums
ru: Рекомендованные альбомы

[ctx: #31039]
en: Actions
ru: Действия

[ctx: #31040]
en: Now Playing
ru: Сейчас проигрывается

[ctx: #31041]
en: Select widget
ru: Выбрать виджет

[ctx: #31042]
en: Show "Now Playing" information blended in the background
ru: Информация "Сейчас проигрывается" на фоне

[ctx: #31043]
en: Platform
ru: Платформа

[ctx: #31044]
en: Views: Plot outline | Info dialog: Full plot
ru: Виды: краткий сюжет | Сведения: полный сюжет

[ctx: #31045]
en: Views: Full plot | Info dialog: Plot outline
ru: Виды: полный сюжет | Сведения: краткий сюжет

[ctx: #31046]
en: SEEKING
ru: ПОИСК

[ctx: #31047]
en: Set item icon
ru: Выбрать значок объекта

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
ru: Настройки визуализации

[ctx: #31049]
en: Select infoline
ru: Выбрать инф. строку

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
ru: По возрастанию

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
ru: По убыванию

[ctx: #31052]
en: Movie library statistics
ru: Статистика медиаткеи фильмов

[ctx: #31053]
en: TV Show library statistics
ru: Статистика медиатеки сериалов

[ctx: #31054]
en: Music library statistics
ru: Статистика музыкальной медиатеки

[ctx: #31055]
en: Open playlist
ru: Открыть плейлист

[ctx: #31056]
en: Save playlist
ru: Сохранить плейлист

[ctx: #31057]
en: Close playlist
ru: Закрыть плейлист

[ctx: #31058]
en: PVR information
ru: Информация ТВ

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
ru: Это составной файл. Выберите часть для воспроизведения.

[ctx: #31061]
en: Addon / Favourites statistics
ru: Статистика дополнений/избранного

[ctx: #31062]
en: Random movie fanart
ru: Случайный фанарт фильмов

[ctx: #31063]
en: Random TV show fanart
ru: Случайный фанарт сериалов

[ctx: #31064]
en: Random video fanart
ru: Случайный фанарт видео

[ctx: #31065]
en: Random music fanart
ru: Случайный фанарт музыки

[ctx: #31066]
en: Random fanart
ru: Случайный фанарт

[ctx: #31067]
en: Update rating
ru: Обновить рейтинг

[ctx: #31068]
en: CD Wall
ru: Стена CD

[ctx: #31069]
en: Change location
ru: Сменить расположение

[ctx: #31070]
en: Enable Cinema Experience integration
ru: Включить интеграцию Cinema Experience

[ctx: #31071]
en: While browsing the library
ru: При просмотре медиатеки

[ctx: #31072]
en: On open video info
ru: При открытии сведений о видео

[ctx: #31073]
en: Move menu item
ru: Переместить элемент меню

[ctx: #31074]
en: Choose item to swap places with
ru: Выберите объект для перестановки

[ctx: #31075]
en: No extra features available
ru: Дополнительные функции не доступны

[ctx: #31076]
en: Landscape
ru: Ландшафт

[ctx: #31077]
en: ShowCase
ru: Витрина

[ctx: #31078]
en: TriPanel
ru: Три панели

[ctx: #31079]
en: Shift
ru: Сдвиг

[ctx: #31080]
en: Manage submenu
ru: Настроить подменю

[ctx: #31081]
en: Enable custom submenus
ru: Включить настраиваемые подменю

[ctx: #31082]
en: Detach RSS feed from the main menu
ru: Открепить RSS ленту от главного меню

[ctx: #31083]
en: Enable Next Aired information in the videolibrary
ru: Расписание следующих серий в медиатеке

[ctx: #31084]
en: Conditional weather
ru: Погодные условия

[ctx: #31085]
en: Musicvideo library statistics
ru: Статискика музыкальной медиатеки

[ctx: #31086]
en: Icon
ru: Значок

[ctx: #31087]
en: Banner
ru: Баннер

[ctx: #31088]
en: BannerWall
ru: Стена баннеров

[ctx: #31089]
en: Play item on startup
ru: Играть файл при запуске

[ctx: #31090]
en: Seconds
ru: Секунды

[ctx: #31091]
en: Select items
ru: Выбрать элементы

[ctx: #31092]
en: Fullscreen fanart
ru: Полноэкранный фанарт

[ctx: #31093]
en: LowList toggle
ru: Опустить список

[ctx: #31094]
en: List view layout
ru: Вид списка

[ctx: #31095]
en: Slim List
ru: Простой список

[ctx: #31096]
en: Concert locations
ru: Места концертов

[ctx: #31097]
en: Movie playlist statistics
ru: Статискика плейлиста фильмов

[ctx: #31098]
en: TV Show playlist statistics
ru: Статистика плейлиста сериалов

[ctx: #31099]
en: Musicvideo playlist statistics
ru: Статистика плейлиста муз. видео

[ctx: #31100]
en: View:
ru: Вид:

[ctx: #31101]
en: Choose view
ru: Выбрать вид

[ctx: #31102]
en: Background
ru: Фон

[ctx: #31103]
en: N/A
ru: Н/Д

[ctx: #31104]
en: Similar artists
ru: Похожие исполнители

[ctx: #31105]
en: More albums from
ru: Больше альбовом из

[ctx: #31106]
en: On info
ru: В сведениях

[ctx: #31107]
en: Persistent
ru: Постоянно

[ctx: #31108]
en: Enable artist information feed (if available)
ru: Лента сведений об исполнителях (если доступна)

[ctx: #31109]
en: Unwatched episode count
ru: Кол-во непросмотренных серий

[ctx: #31111]
en: Similar movies
ru: Похожие фильмы

[ctx: #31112]
en: Movies directed by
ru: Фильмы режиссера

[ctx: #31113]
en: Movies written by
ru: Фильмы по сценарию

[ctx: #31114]
en: More movies from
ru: Больше альбовом из

[ctx: #31115]
en: Similar TV shows
ru: Похожие сериалы

[ctx: #31117]
en: Fallback
ru: Использовать при отсутствии

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
ru: Воспроизводимое видео в качестве фона

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
ru: Музыкальная визуализация в качестве фона

[ctx: #31126]
en: Enable TvTunes integration
ru: Включить интеграцию с TvTunes

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
ru: Скрывать фанарт в полноэкранной визуализации

[ctx: #31142]
en: Settings level
ru: Уровень настроек

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
ru: Источник текстов песен

[ctx: #31300]
en: Overview
ru: Обзор

[ctx: #31301]
en: Last Updated
ru: Последнее обновление

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
ru: Скрыть фанарт

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
ru: Использовано памяти:

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
ru: Выбрать расположение фанарта

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
ru: Последний вход

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
ru: Выбор песен для караоке

[ctx: #31328]
en: Recently Added
ru: Недавно добавленные

[ctx: #31390]
en: Skin default
ru: Стандартные

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE APPEARANCE SETTINGS[/B][CR][CR]Change the skin · Set language and region · Change file listing options[CR]Set up a screensaver
ru: [B]НАСТРОЙКА ВНЕШНЕГО ВИДА[/B][CR][CR]Изменение обложки • Выбор языка и региона • Настройка списка файлов[CR]Настройка заставки

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE VIDEO SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your video library · Set video playback options · Change video listing options[CR]Set subtitle fonts
ru: [B]НАСТРОЙКА ПАРАМЕТРОВ ВИДЕО[/B][CR][CR]Управление медиатекой видео • Параметры воспроизведения видео[CR]Настройка списка видео • Настройка шрифта субтитров

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MUSIC SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your music library · Set music playback options · Change music listing options[CR]Setup song submission · Set karaoke options
ru: [B]НАСТРОЙКА ПАРАМЕТРОВ МУЗЫКИ[/B][CR][CR]Управление медиатекой аудио • Параметры воспроизведения аудио[CR]Настройка списка аудио • Настройка добавления песен • Настройка караоке

[ctx: #31403]
en: [B]CONFIGURE PICTURE SETTINGS[/B][CR][CR]Set picture listing options · Configure slideshows
ru: [B]НАСТРОЙКА ПАРАМЕТРОВ ФОТО[/B][CR][CR]Параметры списка фото • Настройка слайд-шоу

[ctx: #31404]
en: [B]CONFIGURE WEATHER SETTINGS[/B][CR][CR]Set three cities to collect weather information
ru: [B]НАСТРОЙКА ПАРАМЕТРОВ ПОГОДЫ[/B][CR][CR]Выбор трёх городов для получения информации о погоде

[ctx: #31405]
en: [B]MONITOR YOUR SYSTEM[/B][CR][CR]Check out your hardware · Monitor CPU usage[CR]Check Kodi revision number
ru: [B]Мониторинг системы[/B][CR][CR]Проверка оборудования • Мониторинг загрузки CPU[CR]Номер версии Kodi

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output · Setup remote controls[CR]Set power saving options · Enable debugging · Setup master lock
ru: [B]НАСТРОЙКА ПАРАМЕТРОВ СИСТЕМЫ[/B][CR][CR]Настройка и калибровка дисплеев • Настройка вывода аудио • Настройка[CR]дистанционного управления • Настройка параметров энергосбережения • Включение отладки • Настройка блокировки

[ctx: #31407]
en: [B]SETUP PROFILES[/B][CR][CR]Setup and manage user profiles · Enable login screen[CR]Change password · Add a profile picture
ru: [B]НАСТРОЙКА ПРОФИЛЕЙ[/B][CR][CR]Настройка профилей пользователей · Включение экрана входа[CR]Изменение пароля · Добавление картинки профиля

[ctx: #31408]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR][CR]Manage your installed Add-ons · Browse for and install Add-ons from kodi.tv[CR]Modify Add-on settings
ru: [B]КОНФИГУРАЦИЯ ДОПОЛНЕНИЙ[/B][CR][CR]Управление дополнениями - Поиск и установка дополнений с kodi.tv[CR]Настройки дополнений

[ctx: #31409]
en: [B]CONFIGURE TV SETTINGS[/B][CR][CR]Change full screen info · Manage EPG data settings
ru: [B]НАСТРОЙКА ПАРАМЕТРОВ ТВ[/B][CR][CR]Настройка полноэкранной информации · Настройка отображения EPG

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
ru: [B]НАСТРОЙКА ПАРАМЕТРОВ СЛУЖБ[/B][CR][CR]Настройка управления Kodi по UPnP и HTTP • Настройка доступа к файлам[CR]Включение Zeroconf • Настройка AirPlay

[ctx: #31412]
en: Select section
ru: Выберите раздел

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
ru: Доступны локальные субтитры

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
ru: Выберите профиль пользователя Kodi,[CR]чтобы войти и продолжить

[ctx: #31501]
en: Channel group
ru: Группа каналов

[ctx: #31502]
en: Live TV
ru: ТВ

[ctx: #31503]
en: Add Group
ru: Добавить группу

[ctx: #31504]
en: Rename Group
ru: Переименовать группу

[ctx: #31505]
en: Delete Group
ru: Удалить группу

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
ru: Доступные[CR]группы

[ctx: #31511]
en: Channel Options
ru: Настройки канала

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
ru: Прогноз на 36 часов

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
ru: Прогноз на каждый час

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
ru: Прогноз на выходные

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
ru: Прогноз на 10 дней

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
ru: Возможны осадки

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
ru: Получение прогноза…

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
ru: Карта и предупреждения

[ctx: #31911]
en: Setup the Aeon Nox main menu
ru: Настройка главного меню Aeon Nox

[ctx: #31912]
en: Customize the main menu with widgets, backgrounds and statistics. Add your own custom main menu items.
ru: Дополнить главное меню виджетами, фоновыми картинками и статистиков. Добавить собственные пункты главного меню.

[ctx: #31913]
en: Aeon Nox main menu horizontal position
ru: Положение главного меню Aeon Nox по горизонтали

[ctx: #31914]
en: Change the horizontal position of the main menu. Default is centered on screen.
ru: Изменение положения главного меню по горизонтали. По умолчанию — посередине экрана.

[ctx: #31915]
en: Navigation style for horizontal lists
ru: Стиль навигации в горизонтальных списках

[ctx: #31920]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when music is playing.
ru: Отображает на главной странице с информацией о медиа когда играет музыка

[ctx: #31921]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when a movie or episode is playing.
ru: Отображает на главной странице с информацией о медиа когда воспроизводится фильм или эпизод сериала

[ctx: #31927]
en: Resets all above values to their defaults.
ru: Сбросить все обозначенные настройки до значений по умолчанию.

[ctx: #31933]
en: Select an item to display on the left top of the main menu
ru: Выберите элемент для отображения в левой верхней части главного меню

[ctx: #31935]
en: Switch places with another menu item. Opens a dialog with a list of menu items to choose from.
ru: Поменять местами с другим пунктом меню. Открывает диалоговое окно со списком пунктов меню для выбора.

[ctx: #31939]
en: Hide Infopanel on scrolling
ru: Скрыть инфопанель при прокрутке

[ctx: #31941]
en: Kiosk mode
ru: Режим киоска

[ctx: #31950]
en: WEATHER
ru: ПОГОДА

[ctx: #31951]
en: PICTURES
ru: ФОТО

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
ru: ТВ

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
ru: ВИДЕО

[ctx: #31954]
en: MOVIES
ru: ФИЛЬМЫ

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
ru: СЕРИАЛЫ

[ctx: #31956]
en: MUSIC
ru: МУЗЫКА

[ctx: #31957]
en: APPS
ru: ПРИЛОЖЕНИЯ

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
ru: ИГРАТЬ ДИСК

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
ru: СИСТЕМА

[ctx: #31960]
en: CONCERTS
ru: КОНЦЕРТЫ

[ctx: #31961]
en: Hide ratings in list views
ru: Скрывать рейтинги в режиме списка
