XBMC Skins - en to mk translation catalogue (67 entries)

[ctx: #31003]
en: Power Options
mk: Опции за напојување

[ctx: #31005]
en: Fixed
mk: Фиксирано

[ctx: #31006]
en: View Options
mk: Погледни опции

[ctx: #31008]
en: Full screen
mk: Полн екран

[ctx: #31009]
en: Total Duration
mk: Вкупно времетраење

[ctx: #31016]
en: Poster
mk: Постер

[ctx: #31019]
en: Network
mk: Мрежа

[ctx: #31024]
en: Page
mk: Страна

[ctx: #31025]
en: Items
mk: Ставки

[ctx: #31026]
en: Misc Options
mk: Други опции

[ctx: #31039]
en: Actions
mk: Дела

[ctx: #31040]
en: Now Playing
mk: Сега се репродуцира

[ctx: #31046]
en: SEEKING
mk: ПРЕБАРУВАЊЕ

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
mk: Предефирнирани визуелизации

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
mk: Подреди: Растечки

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
mk: Подреди: Опаѓачки

[ctx: #31055]
en: Open playlist
mk: Отвори список на реп.

[ctx: #31056]
en: Save playlist
mk: Сочувај список на реп.

[ctx: #31057]
en: Close playlist
mk: Затвори список на реп.

[ctx: #31058]
en: PVR information
mk: PVR инфо

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
mk: Оваа датотека е сложена, изаберете дел кој сакате да го репродуцирате.

[ctx: #31102]
en: Background
mk: Позадина

[ctx: #31104]
en: Similar artists
mk: Слични изведувачи

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
mk: Прикажи сегашен филм во позадина

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
mk: Прикажи сегашна визуализација во позадина

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
mk: Сокриј ги постерите во визуелизацијата на полн екран

[ctx: #31142]
en: Settings level
mk: Ниво на поставки

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
mk: Извор на текстови на песани

[ctx: #31301]
en: Last Updated
mk: Последно ажурирање

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
mk: Сокриј слика

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
mk: Искористеност на меморија:

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
mk: Пост. пат. до слики

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
mk: Последна пријава

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
mk: Бирач на караоке песни

[ctx: #31328]
en: Recently Added
mk: Неодамна додадено

[ctx: #31390]
en: Skin default
mk: Подразбирачка маска

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE APPEARANCE SETTINGS[/B][CR][CR]Change the skin · Set language and region · Change file listing options[CR]Set up a screensaver
mk: [B]КОНФИГУРИРАЊЕ ПОСТАВКИ ЗА ПРИКАЗ[/B][CR][CR]Променете ја маската · Изаберете јазик и област на живеење[CR]Променете опции на излистување на датотеки · Изаберете чувар на екран

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE VIDEO SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your video library · Set video playback options · Change video listing options[CR]Set subtitle fonts
mk: [B]КОНФИГУРИРАЊЕ ПОСТАВКИ ЗА ФИЛМОВИ[/B][CR][CR]Управувајте со вашата библиотека на филмови · Поставете опции на репродукција  на филмови[CR]Променете опции на излистување на филмови · Поставете изглед на букви во преводот

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MUSIC SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your music library · Set music playback options · Change music listing options[CR]Setup song submission · Set karaoke options
mk: [B]КОНФИГУРИРАЊЕ ПОСТАВКИ НА МУЗИКА[/B][CR][CR]Управувајте со вашата библиотека на музички нумери · Поставете опции за репрод. музика[CR]Променете опции на излиставање на музика · Поставете праќање на песни · Поставете караоке опции

[ctx: #31403]
en: [B]CONFIGURE PICTURE SETTINGS[/B][CR][CR]Set picture listing options · Configure slideshows
mk: [B]КОНФИГУРИРАЊЕ ПОСТАВКИ ЗА СЛИКИ[/B][CR][CR]Поставете опции на излиставање на слики · Конфигурирајте репродукција на слајдови

[ctx: #31404]
en: [B]CONFIGURE WEATHER SETTINGS[/B][CR][CR]Set three cities to collect weather information
mk: [B]КОНФИГУРИРАЊЕ ПОСТАВКИ ЗА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА[/B][CR][CR]Поставете три градови за собирање на информации за временската состојба

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output · Setup remote controls[CR]Set power saving options · Enable debugging · Setup master lock
mk: [B]КОНФИГУРИРАЊЕ ПОСТАВКИ ЗА СИСТЕМ[/B][CR][CR]Подесете и калибрирајте екрани · Конфигурирајте звучен излез · Подесете далечинско управување · Поставете опции за заштеда на енергија[CR]Овозможете евиденција на грешки · Подесете главна лозинка

[ctx: #31408]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR][CR]Manage your installed Add-ons · Browse for and install Add-ons from kodi.tv[CR]Modify Add-on settings
mk: [B]КОНФИГУРИРАЊЕ ЗА ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРОГРАМИ[/B][CR][CR]Управувајте со вашите инсталирани додатни програми · Потражете и инсталирајте додатен прог. од kodi.tv[CR]Прилагодете подесување на додатен програм

[ctx: #31409]
en: [B]CONFIGURE TV SETTINGS[/B][CR][CR]Change full screen info · Manage EPG data settings
mk: [B]КОНФИГУРИРАЈ ТВ ПОСТАВКИ[/B][CR][CR]Промени инфо на цел екран · Подесување на EPG податоци

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
mk: [B]КОНФИГУРИРАЈ СЕРВИСНИ ПОДЕСУВАЊА[/B][CR][CR]Подеси контрола врз Kodi преку UPnP и HTTP · Конфигурирај споделување папки[CR]Овозможи Zeroconf ·Конфигурирај AirPlay

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
mk: Локален превод достапен

[ctx: #31503]
en: Add Group
mk: Додади група

[ctx: #31504]
en: Rename Group
mk: Преимени група

[ctx: #31505]
en: Delete Group
mk: Избриши група

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
mk: Достапни[CR]Групи

[ctx: #31511]
en: Channel Options
mk: Подесување на канали

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
mk: 36 Часовна Прогноза

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
mk: Часовна Прогноза

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
mk: Викенд Прогноза

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
mk: 10 дневна Прогноза

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
mk: Можност за врнежи

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
mk: Превземање на прогноза...

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
mk: Мапи и Предупредувања

[ctx: #31950]
en: WEATHER
mk: Време

[ctx: #31951]
en: PICTURES
mk: Слики

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
mk: ТВ во живо

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
mk: Видеа

[ctx: #31954]
en: MOVIES
mk: Филмови

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
mk: ТВ Серијали

[ctx: #31956]
en: MUSIC
mk: Музика

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
mk: Пушти диск

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
mk: Систем
