KODI Skins - en to it_IT translation catalogue (230 entries)

[ctx: #31000]
en: Picture Channels
it_IT: Canali Immagini

[ctx: #31001]
en: Video Channels
it_IT: Canali Video

[ctx: #31002]
en: Music Channels
it_IT: Canali Musica

[ctx: #31003]
en: Channels Directory
it_IT: Cartella Canali

[ctx: #31006]
en: Shared
it_IT: Condiviso

[ctx: #31007]
en: PleXBMC settings
it_IT: Impostazioni PleXBMC

[ctx: #31008]
en: Go Plex
it_IT: Passa a Plex

[ctx: #31009]
en: Go Kodi
it_IT: Passa a Kodi

[ctx: #31010]
en: Queue
it_IT: Coda

[ctx: #31011]
en: Recently Viewed
it_IT: Visti di recente

[ctx: #31012]
en: Recently Released
it_IT: Usciti di recente

[ctx: #31013]
en: Recently Aired
it_IT: Trasmessi di recente

[ctx: #31014]
en: On Deck
it_IT: Da Terminare

[ctx: #31015]
en: Actor Info
it_IT: Info Attore

[ctx: #31016]
en: Director Info
it_IT: Info Regista

[ctx: #31017]
en: Writer Info
it_IT: Info Sceneggiatore

[ctx: #31018]
en: Cover Wrap
it_IT: Copertine

[ctx: #31019]
en: Enable Rss ticker on main screens (only in list views)
it_IT: Attiva il ticker RSS nelle schermate principali (solo nelle liste)

[ctx: #31020]
en: Recently Added
it_IT: Aggiunti di recente

[ctx: #31021]
en: Info
it_IT: Informazioni

[ctx: #31023]
en: Similar Movies
it_IT: Film Simili

[ctx: #31024]
en: MovieDB Users
it_IT: Utenti MovieDB

[ctx: #31025]
en: Items
it_IT: Elementi

[ctx: #31026]
en: Enable manual scrolling for plot & review
it_IT: Attiva lo scorrimento manuale per la trama e la recensione

[ctx: #31027]
en: Show Plot
it_IT: Visualizza trama

[ctx: #31028]
en: Auto hide music playing infos
it_IT: Nascondi automaticamente le info durante la riproduzione musicale

[ctx: #31029]
en: Art Management
it_IT: Gestione Immagini

[ctx: #31030]
en: Enable Kiosk Mode
it_IT: Abilita modalità Kiosk

[ctx: #31031]
en: Disable media infos in Icon View
it_IT: Disattiva le info nella Vista ad Icone

[ctx: #31032]
en: Startup
it_IT: Avvio

[ctx: #31033]
en: Startup Screen Type
it_IT: Tipo di schermata di avvio

[ctx: #31034]
en: Customize menu items and widgets
it_IT: Personalizza gli elementi e i widget del menu principale

[ctx: #31035]
en: Fuchsia
it_IT: Fucsia

[ctx: #31036]
en: Violet
it_IT: Viola

[ctx: #31037]
en: Highlighted Colors
it_IT: Colori di evidenziazione

[ctx: #31038]
en: Reset ALL skin settings to default values
it_IT: Reimposta la skin sui valori di default

[ctx: #31039]
en: Root Folder of Music library
it_IT: Cartella principale della Libreria Musicale

[ctx: #31040]
en: Enable CdArt
it_IT: Attiva le immagini CdArt

[ctx: #31041]
en: Enable Extra Fanart
it_IT: Attiva le immagini Extra Fanart

[ctx: #31042]
en: Enable Clear Art
it_IT: Attiva le immagini Clear Art

[ctx: #31043]
en: Root Folder of cdART Manager library
it_IT: Cartella principale per la libreria di cdArt Manager

[ctx: #31044]
en: Enable Clear Logo
it_IT: Attiva le immagini Clear Logo

[ctx: #31045]
en: Customize PleXBMC menu items
it_IT: Personalizza gli elementi del menu di PleXBMC

[ctx: #31046]
en: Startup delay in seconds
it_IT: Ritarto di avvio in secondi

[ctx: #31047]
en: Color Sweep
it_IT: Flusso di Colore

[ctx: #31048]
en: Visualization Presets
it_IT: Preset Visualizzazione

[ctx: #31049]
en: Settings Level
it_IT: Livello impostazioni

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
it_IT: Ordina: Crescente

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
it_IT: Ordina: Decrescente

[ctx: #31052]
en: Label
it_IT: Etichetta

[ctx: #31053]
en: Widget
it_IT: Widgets

[ctx: #31054]
en: Random Movie Fanart
it_IT: Fanart Casuali di Film

[ctx: #31055]
en: Random TvShow Fanart
it_IT: Fanart Casuali per Serie Tv

[ctx: #31056]
en: Random Video Fanart
it_IT: Fanart Casuali per Filmati

[ctx: #31057]
en: Random Music Fanart
it_IT: Fanart Casuali per Musica

[ctx: #31058]
en: Actual Weather Condition
it_IT: Condizioni Meteo Attuali

[ctx: #31059]
en: Background
it_IT: Sfondo

[ctx: #31061]
en: Reset thumbnail
it_IT: Reimposta miniatura

[ctx: #31062]
en: Reset background
it_IT: Reimposta sfondo

[ctx: #31063]
en: Reset everything
it_IT: Reimposta tutto

[ctx: #31064]
en: Set multi image background
it_IT: Imposta immagini di sfondo multiple

[ctx: #31065]
en: Move left
it_IT: Sposta a sinistra

[ctx: #31066]
en: Move right
it_IT: Sposta a destra

[ctx: #31067]
en: Custom Image
it_IT: Immagine personalizzata

[ctx: #31068]
en: Custom Video
it_IT: Filmato personalizzato

[ctx: #31069]
en: Startup Playlist
it_IT: Playlist per l'avvio

[ctx: #31070]
en: Custom Color
it_IT: Colore Personalizzato

[ctx: #31071]
en: Random Global Fanart
it_IT: Fanart Casuali Globali

[ctx: #31072]
en: Random Picture Fanart
it_IT: Fanart Casuali per Immagini

[ctx: #31073]
en: Random Clip Fanart
it_IT: Fanart Casuali per Clip

[ctx: #31074]
en: Random Concert Fanart
it_IT: Fanart Casuali per Concerti

[ctx: #31075]
en: Enable Studio/Album Label Art
it_IT: Abilita Etichetta Studio/Album

[ctx: #31076]
en: Forced Views
it_IT: Viste Forzate

[ctx: #31077]
en: Enable Forced Views
it_IT: Abilita le viste forzate

[ctx: #31078]
en: Select Studio Artwork
it_IT: Seleziona la grafica per gli Studio

[ctx: #31079]
en: Select Weather Fanarts Artwork
it_IT: Seleziona la grafica per le Fanart Meteo

[ctx: #31080]
en: Select Weather Icons Artwork
it_IT: Seleziona la grafica per le Icone Meteo

[ctx: #31081]
en: Select Album Label Artwork
it_IT: Seleziona la grafica per le Etichette Musicali

[ctx: #31082]
en: Disable Fanart Backdrops in Pictures
it_IT: Disabilita gli sfondi Fanart nelle Immagini

[ctx: #31083]
en: Video decoder
it_IT: Decoder Video

[ctx: #31084]
en: Pixel format
it_IT: Formato Pixel

[ctx: #31085]
en: Memory used
it_IT: Memoria utilizzata

[ctx: #31086]
en: If you like this skin and you want to help a little bit, you can donate to this Paypal account:
it_IT: Se ti piace questa skin e vuoi dare un piccolo aiuto, puoi donare a questo account Paypal:

[ctx: #31090]
en: Panel
it_IT: Pannello

[ctx: #31091]
en: Large List
it_IT: Lista Grande

[ctx: #31092]
en: Low List
it_IT: Lista in basso

[ctx: #31093]
en: Big Panel
it_IT: Pannello Grande

[ctx: #31094]
en: Banner List
it_IT: Striscione

[ctx: #31095]
en: Card List
it_IT: Lista a Schede

[ctx: #31096]
en: Slim List
it_IT: Lista ridotta

[ctx: #31110]
en: Edit Background for Media Type
it_IT: Edita lo sfondo in base ai tipi di Media

[ctx: #31113]
en: Single Image
it_IT: Immagine Singola

[ctx: #31114]
en: Multi Image
it_IT: Immagini Multiple

[ctx: #31132]
en: Lyrics Add-on
it_IT: Add-on Testi

[ctx: #31133]
en: Subtitle Add-on
it_IT: Add-on Sottotitoli

[ctx: #31291]
en: Add-on manager
it_IT: Gestore Add-On

[ctx: #31292]
en: items
it_IT: elementi

[ctx: #31293]
en: Can not be customized
it_IT: Non può essere personalizzata

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
it_IT: Memoria Usata:

[ctx: #31322]
en: Aired
it_IT: Trasmessa

[ctx: #31323]
en: Most Loved Tracks
it_IT: Tracce Più Amate

[ctx: #31351]
en: Pause
it_IT: Pausa

[ctx: #31353]
en: Fast Forward
it_IT: Avanti veloce

[ctx: #31354]
en: Rewind
it_IT: Indietro

[ctx: #31355]
en: Movie menu
it_IT: Menu Film

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
it_IT: Scarica Sottotitoli

[ctx: #31357]
en: Local subtitle available
it_IT: Sottotitoli locali disponibili

[ctx: #31390]
en: Ubuntu (Regular)
it_IT: Ubuntu (Normale)

[ctx: #31391]
en: Ubuntu (Medium)
it_IT: Ubuntu (Medio)

[ctx: #31392]
en: Ubuntu (Light)
it_IT: Ubuntu (Leggero)

[ctx: #31393]
en: DejaVuSans (Regular)
it_IT: DejaVuSans (Normale)

[ctx: #31394]
en: MC360 (Regular)
it_IT: MC360 (Normale)

[ctx: #31395]
en: Arial (Regular)
it_IT: Arial (Normale)

[ctx: #31400]
en: Recommended Movies
it_IT: Film Raccomandati

[ctx: #31401]
en: Recently Added Albums
it_IT: Album Recenti

[ctx: #31402]
en: Recently Added Concerts
it_IT: Concerti Recenti

[ctx: #31403]
en: Recently Added Clips
it_IT: Clip Recenti

[ctx: #31404]
en: Recently Added Movies
it_IT: Film Recenti

[ctx: #31405]
en: In Progress Movies
it_IT: Film Da Terminare

[ctx: #31406]
en: Random Movies
it_IT: Film Casuali

[ctx: #31407]
en: Recently Added Episodes
it_IT: Episodi Recenti

[ctx: #31408]
en: In Progress Episodes
it_IT: Episodi Da Terminare

[ctx: #31409]
en: Random Episodes
it_IT: Episodi Casuali

[ctx: #31410]
en: Random Albums
it_IT: Album Casuali

[ctx: #31411]
en: Recently Added Concerts
it_IT: Concerti Recenti

[ctx: #31412]
en: In Progress Concerts
it_IT: Concerti Da Terminare

[ctx: #31413]
en: Random Concerts
it_IT: Concerti Casuali

[ctx: #31414]
en: Recently Added Clips
it_IT: Clip Recenti

[ctx: #31415]
en: In Progress Clips
it_IT: Clip Da Terminare

[ctx: #31416]
en: Random Clips
it_IT: Clip Casuali

[ctx: #31417]
en: Recommended Episodes
it_IT: Episodi Consigliati

[ctx: #31418]
en: Most played albums
it_IT: Album più riprodotti

[ctx: #31500]
en: Live TV
it_IT: TV

[ctx: #31501]
en: Scheduled Time
it_IT: Timer Programmati

[ctx: #31502]
en: All Movies
it_IT: Tutti i Film

[ctx: #31503]
en: Add Group
it_IT: Aggiungi Gruppo

[ctx: #31504]
en: Rename Group
it_IT: Rinomina Gruppo

[ctx: #31505]
en: Delete Group
it_IT: Cancella Gruppo

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
it_IT: Gruppi[CR]Disponibili

[ctx: #31507]
en: Movies homescreen button opens:
it_IT: Il tasto Film nella Home apre:

[ctx: #31508]
en: Last Updated
it_IT: Ultimo Aggiornamento

[ctx: #31509]
en: Extras
it_IT: Extra

[ctx: #31510]
en: Timer Set
it_IT: Imposta Timer

[ctx: #31511]
en: Artwork Downloader Solo
it_IT: Artwork Downloader - Modalità Singola

[ctx: #31512]
en: Artwork Downloader Gui
it_IT: Artwork Downloader - Interfaccia

[ctx: #31513]
en: All Music
it_IT: Tutta la Musica

[ctx: #31514]
en: Music homescreen button opens:
it_IT: Il tasto per la Musica nella Home apre:

[ctx: #31515]
en: Tv Shows homescreen button opens:
it_IT: Il tasto per le Serie Tv nella Home apre:

[ctx: #31516]
en: All Tv Shows
it_IT: Tutte le Serie Tv

[ctx: #31517]
en: Defined by General Settings
it_IT: Definito nelle Impostazioni Generali

[ctx: #31518]
en: Random Image
it_IT: Immagine Casuale

[ctx: #31519]
en: Root Folder for Custom Weather Fanarts
it_IT: Cartella principale per Fanart Meteo Personalizzate

[ctx: #31520]
en: Root Folder for Custom Weather Icons
it_IT: Cartella principale per Icone Meteo Personalizzate

[ctx: #31521]
en: Green
it_IT: Verde

[ctx: #31522]
en: Amber
it_IT: Ambra

[ctx: #31523]
en: Fuchsia
it_IT: Fucsia

[ctx: #31524]
en: Indigo
it_IT: Indaco

[ctx: #31525]
en: Titanium
it_IT: Titanio

[ctx: #31526]
en: Lilac
it_IT: Lilla

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
it_IT: Previsioni a 36 Ore

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
it_IT: Previsioni Orarie

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
it_IT: Previsioni per il Weekend

[ctx: #31904]
en: Daily Forecast
it_IT: Previsioni giornaliere

[ctx: #31910]
en: Maps
it_IT: Mappe

[ctx: #31931]
en: On Deck
it_IT: Da terminare

[ctx: #31932]
en: Recently viewed shows
it_IT: Serie TV viste di recente

[ctx: #31933]
en: Songs
it_IT: Canzoni

[ctx: #31934]
en: Movies
it_IT: Film

[ctx: #31935]
en: Episodes
it_IT: Episodi

[ctx: #31936]
en: TV Shows
it_IT: Serie TV

[ctx: #31937]
en: Artists
it_IT: Artisti

[ctx: #31938]
en: Albums
it_IT: Album

[ctx: #31939]
en: Enable text alignment of plots
it_IT: Attiva l'allineamento del testo nelle descrizioni

[ctx: #31940]
en: Disable OSD in paused video playback
it_IT: Disattiva l'OSD quando il video è in pausa

[ctx: #31941]
en: Highlight first letter while scrolling
it_IT: Evidenzia la prima lettera mentre scorri

[ctx: #31942]
en: Similar Artists
it_IT: Artisti Simili

[ctx: #31943]
en: Show Info Panel in paused video playback
it_IT: Mostra le info quando il video è in pausa

[ctx: #31944]
en: Reset Home Menu ONLY to default values
it_IT: Reimposta ai valori predefiniti SOLO il Menu Home

[ctx: #31945]
en: Disable Overlay in Music Playing Screen
it_IT: Disattiva la copertura dello sfondo nella schermata di riproduzione Musicale

[ctx: #31946]
en: Related TMDB Lists
it_IT: Liste TMDB collegate

[ctx: #31947]
en: Resulting sub menu
it_IT: Sotto Menu Risultante

[ctx: #31948]
en: Home sub menu
it_IT: Sotto Menu di Home

[ctx: #31949]
en: Enable window closing icon
it_IT: Attiva l'icona per la chiusura delle finestre

[ctx: #31950]
en: Disable Fanart Backdrops
it_IT: Disattiva gli Sfondi Fanart

[ctx: #31951]
en: Disable Sliding Animations
it_IT: Disattiva le animazioni di scorrimento

[ctx: #31952]
en: Disable Pause, FF, RW icons in OSD
it_IT: Disabilita le icone di Pausa, Avanzamento e Riavvolgimento nell'OSD

[ctx: #31953]
en: Large List
it_IT: Lista Grande

[ctx: #31955]
en: Display shelf items after a short delay
it_IT: Mostra gli oggetti sullo scaffale dopo un breve ritardo

[ctx: #31956]
en: Get theme
it_IT: Ottieni tema

[ctx: #31957]
en: Hide Update library button from home submenu
it_IT: Nascondi il tasto Aggiorna libreria nel sottomenu della Home

[ctx: #31958]
en: Big Panel
it_IT: Pannello Grande

[ctx: #31959]
en: Go fullscreen on music playback
it_IT: Schermo intero durante la riproduzione di musica

[ctx: #31960]
en: Music opens artists
it_IT: il tasto Musica apre Artisti

[ctx: #31961]
en: Recently added
it_IT: Aggiunti di recente

[ctx: #31962]
en: Low List
it_IT: Lista in basso

[ctx: #31963]
en: Panel
it_IT: Pannello

[ctx: #31964]
en: Configure shelf items
it_IT: Configura oggetti sullo scaffale

[ctx: #31965]
en: Banner List
it_IT: Striscione

[ctx: #31966]
en: Recommended
it_IT: Raccomandato

[ctx: #31967]
en: Enable Home shelf
it_IT: Abilita scaffale nella Home

[ctx: #31968]
en: Show info
it_IT: Mostra Informazioni

[ctx: #31969]
en: Artist slideshow (requires Artist slideshow add-on)
it_IT: Scorrimento immagini dell'Artista (richiede l'add-on Artist slideshow)

[ctx: #31970]
en: Push down for Gallery
it_IT: Premere per entrare nella Galleria

[ctx: #31971]
en: Concerts
it_IT: Concerti

[ctx: #31972]
en: Clips
it_IT: Clip

[ctx: #31974]
en: Home menu
it_IT: menu Home

[ctx: #31975]
en: Channels
it_IT: Canali

[ctx: #31976]
en: Home shelf
it_IT: scaffale Home

[ctx: #31977]
en: Fast start
it_IT: Avvio veloce

[ctx: #31978]
en: Show library info on Home (totals, unwatched...)
it_IT: Mostra info della libreria in Home (totali, non visti...)

[ctx: #31979]
en: Loading...
it_IT: Caricamento...

[ctx: #31980]
en: Hide unwatched and partialy watched marks
it_IT: Nascondi i markers di non visto e visto parzialmente

[ctx: #31981]
en: Hide watched marks
it_IT: Nascondi i markers di già visto

[ctx: #31982]
en: Shelf items populate more slowly on some systems. By default, skin waits for them to be ready and presents Home screen afterwards.[CR][CR]This option skips this step and presents Home page immediately. Shelf items will appear with a delay, depending on a speed of your system.
it_IT: Su alcuni sistemi gli oggetti sullo scaffale compaiono più lentamente. Di default, la schermata Home appare solo dopo il completamento dello scaffale.[CR][CR]Selezionando l'opzione, la Home page appare immediatamente. Gli oggetti sullo scaffale appariranno con un ritardo che dipende dalla velocità del sistema.

[ctx: #31983]
en: Choose from menu
it_IT: Scegli dal menu

[ctx: #31984]
en: TV Tunes (requires TV Tunes add-on)
it_IT: TV Tunes (richiede l'add-on TV Tunes)

[ctx: #31985]
en: Advanced
it_IT: Avanzate

[ctx: #31986]
en: Use default background on Home page
it_IT: Usa sfondo di default nella Home page

[ctx: #31987]
en: Random
it_IT: Casuale

[ctx: #31989]
en: Home menu quit button function
it_IT: Funzione del tasto Chiudi nel menu Home

[ctx: #31990]
en: Quit Menu
it_IT: Menu Chiudi

[ctx: #31991]
en: Disable background music visualization/video player
it_IT: Disattiva visualizzazione musica / riproduzione video sullo sfondo

[ctx: #31992]
en: Banner (wide) thumbs
it_IT: Miniature dello striscione (intero)

[ctx: #31993]
en: Not used - click to customize
it_IT: Non usato - clicca per personalizzare

[ctx: #31994]
en: Use vertical main menu on Home screen
it_IT: Usa menu principale verticale nella schermata Home

[ctx: #31995]
en: Home layout
it_IT: Disposizione Home

[ctx: #31996]
en: Big Channel List in OSD
it_IT: Lista Grande per Canali nell'OSD

[ctx: #31997]
en: Ken Burns Effect on backdrops
it_IT: Effetto Ken Burns sugli sfondi

[ctx: #31998]
en: Use fixed list on Home Menu
it_IT: Utilizza lista fissa nel Menu Home

[ctx: #31999]
en: Slide to left animations of list views
it_IT: Animazioni di scorrimento a sinistra delle liste
