KODI Skins - en to pl_PL translation catalogue (221 entries)

[ctx: #31000]
en: Picture Channels
pl_PL: Kanały Obrazy

[ctx: #31001]
en: Video Channels
pl_PL: Kanały Wideo

[ctx: #31002]
en: Music Channels
pl_PL: Kanały Muzyka

[ctx: #31003]
en: Channels Directory
pl_PL: Folder kanałów

[ctx: #31005]
en: Cinema
pl_PL: Kino

[ctx: #31006]
en: Shared
pl_PL: Udostępnione

[ctx: #31007]
en: PleXBMC settings
pl_PL: Ustawienia PleXBMC

[ctx: #31008]
en: Go Plex
pl_PL: Przejdź do Plex

[ctx: #31009]
en: Go Kodi
pl_PL: Przejdź do Kodi

[ctx: #31010]
en: Queue
pl_PL: Kolejka

[ctx: #31011]
en: Recently Viewed
pl_PL: Ostatnio przeglądane

[ctx: #31012]
en: Recently Released
pl_PL: Ostatnio wydane

[ctx: #31013]
en: Recently Aired
pl_PL: Ostatnio na antenie

[ctx: #31014]
en: On Deck
pl_PL: Do obejrzenia

[ctx: #31015]
en: Actor Info
pl_PL: O aktorze

[ctx: #31016]
en: Director Info
pl_PL: O reżyserze

[ctx: #31017]
en: Writer Info
pl_PL: O scenarzyście

[ctx: #31018]
en: Cover Wrap
pl_PL: Kolejka Okładki

[ctx: #31019]
en: Enable Rss ticker on main screens (only in list views)
pl_PL: Pokazuj pasek kanałów RSS (tylko w widokach list)

[ctx: #31020]
en: Recently Added
pl_PL: Ostatnio dodane

[ctx: #31021]
en: Info
pl_PL: Informacje

[ctx: #31022]
en: Extended Info
pl_PL: Rozszerzone

[ctx: #31023]
en: Similar Movies
pl_PL: Podobne filmy

[ctx: #31024]
en: MovieDB Users
pl_PL: Użytkownicy MovieDB

[ctx: #31025]
en: Items
pl_PL: Pozycje

[ctx: #31026]
en: Enable manual scrolling for plot & review
pl_PL: Aktywuj manualne przewijanie fabuły i recenzji

[ctx: #31027]
en: Show Plot
pl_PL: Pokazuj fabułę

[ctx: #31028]
en: Auto hide music playing infos
pl_PL: Ukrywaj informacje o muzyce w trakcie odtwarzania

[ctx: #31029]
en: Art Management
pl_PL: Zarządzanie grafikami

[ctx: #31030]
en: Enable Kiosk Mode
pl_PL: Aktywuj tryb Kiosku

[ctx: #31031]
en: Disable media infos in Icon View
pl_PL: Ukrywaj informacje o mediach w widoku Ikony

[ctx: #31032]
en: Startup
pl_PL: Uruchomienie

[ctx: #31033]
en: Startup Screen Type
pl_PL: Typ ekranu startowego

[ctx: #31034]
en: Customize menu items and widgets
pl_PL: Dostosuj pozycje menu i gadżety

[ctx: #31035]
en: Fuchsia
pl_PL: Fuksja

[ctx: #31036]
en: Violet
pl_PL: Fiolet

[ctx: #31037]
en: Highlighted Colors
pl_PL: Podświetlone kolory

[ctx: #31038]
en: Reset ALL skin settings to default values
pl_PL: Przywróć domyślne ustawienia skóry

[ctx: #31039]
en: Root Folder of Music library
pl_PL: Folder główny biblioteki muzyki

[ctx: #31040]
en: Enable CdArt
pl_PL: Pokazuj przezrocze dysku

[ctx: #31041]
en: Enable Extra Fanart
pl_PL: Pokazuj dodatkowe fototapety

[ctx: #31042]
en: Enable Clear Art
pl_PL: Pokazuj przezrocze

[ctx: #31043]
en: Root Folder of cdART Manager library
pl_PL: Folder główny biblioteki dodatku cdART Manager

[ctx: #31044]
en: Enable Clear Logo
pl_PL: Pokazuj logo

[ctx: #31045]
en: Customize PleXBMC menu items
pl_PL: Dostosuj pozycje menu dla PleXBMC

[ctx: #31046]
en: Startup delay in seconds
pl_PL: Opóźniaj uruchomienie o

[ctx: #31047]
en: Color Sweep
pl_PL: Zakres koloru

[ctx: #31048]
en: Visualization Presets
pl_PL: Zdefiniowane szablony wizualizacji

[ctx: #31049]
en: Settings Level
pl_PL: Poziom ustawień

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
pl_PL: Sortuj: Rosnąco

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
pl_PL: Sortuj: Malejąco

[ctx: #31052]
en: Label
pl_PL: Etykieta

[ctx: #31053]
en: Widget
pl_PL: Gadżet

[ctx: #31054]
en: Random Movie Fanart
pl_PL: Losowa fototapeta filmu

[ctx: #31055]
en: Random TvShow Fanart
pl_PL: Losowa fototapeta serialu

[ctx: #31056]
en: Random Video Fanart
pl_PL: Losowa fototapeta wideo

[ctx: #31057]
en: Random Music Fanart
pl_PL: Losowa fototapeta muzyki

[ctx: #31058]
en: Actual Weather Condition
pl_PL: Aktualne warunki pogodowe

[ctx: #31059]
en: Background
pl_PL: Tło

[ctx: #31060]
en: Widgets
pl_PL: Gadżety

[ctx: #31061]
en: Reset thumbnail
pl_PL: Przywróć domyślną miniaturę

[ctx: #31062]
en: Reset background
pl_PL: Przywróć domyślne tło

[ctx: #31063]
en: Reset everything
pl_PL: Przywróć domyślne

[ctx: #31064]
en: Set multi image background
pl_PL: Ustaw wiele obrazów tła

[ctx: #31065]
en: Move left
pl_PL: Przesuń w prawo

[ctx: #31066]
en: Move right
pl_PL: Przesuń w lewo

[ctx: #31067]
en: Custom Image
pl_PL: Niestandardowy obraz

[ctx: #31068]
en: Custom Video
pl_PL: Niestandardowe wideo

[ctx: #31069]
en: Startup Playlist
pl_PL: Startowa lista odtwarzania

[ctx: #31070]
en: Custom Color
pl_PL: Kolor niestandardowy

[ctx: #31071]
en: Random Global Fanart
pl_PL: Losowa fototapeta - Globalna

[ctx: #31072]
en: Random Picture Fanart
pl_PL: Losowa fototapeta - Obrazy

[ctx: #31073]
en: Random Clip Fanart
pl_PL: Losowa fototapeta - Teledyski

[ctx: #31074]
en: Random Concert Fanart
pl_PL: Losowa fototapeta - Koncerty

[ctx: #31075]
en: Enable Studio/Album Label Art
pl_PL: Pokazuj grafiki etykiet wytwórni/albumu

[ctx: #31083]
en: Video decoder
pl_PL: Dekoder wideo

[ctx: #31084]
en: Pixel format
pl_PL: Format pikseli

[ctx: #31085]
en: Memory used
pl_PL: Użycie pamięci

[ctx: #31091]
en: Large List
pl_PL: Lista szeroka

[ctx: #31092]
en: Low List
pl_PL: Niska lista

[ctx: #31093]
en: Big Panel
pl_PL: Panele

[ctx: #31094]
en: Banner List
pl_PL: Banery

[ctx: #31095]
en: Card List
pl_PL: Lista kart

[ctx: #31096]
en: Slim List
pl_PL: Wąska lista

[ctx: #31110]
en: Edit Background for Media Type
pl_PL: Edytuj tła typów mediów

[ctx: #31113]
en: Single Image
pl_PL: Pojedynczy obraz

[ctx: #31114]
en: Multi Image
pl_PL: Wiele obrazów

[ctx: #31132]
en: Lyrics Add-on
pl_PL: Dodatek tekstu utworów

[ctx: #31133]
en: Subtitle Add-on
pl_PL: Dodatek Napisy

[ctx: #31291]
en: Add-on manager
pl_PL: Menedżer dodatków

[ctx: #31292]
en: items
pl_PL: pozycje

[ctx: #31293]
en: Can not be customized
pl_PL: Nie można dostosować

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
pl_PL: Pamięć w użyciu:

[ctx: #31322]
en: Aired
pl_PL: Data emisji

[ctx: #31323]
en: Most Loved Tracks
pl_PL: Ulubione utwory

[ctx: #31351]
en: Pause
pl_PL: Pauza

[ctx: #31353]
en: Fast Forward
pl_PL: Do przodu

[ctx: #31354]
en: Rewind
pl_PL: Do tyłu

[ctx: #31355]
en: Movie menu
pl_PL: Menu filmu

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
pl_PL: Pobierz napisy

[ctx: #31357]
en: Local subtitle available
pl_PL: Dostępne lokalne napisy

[ctx: #31390]
en: Ubuntu (Regular)
pl_PL: Ubuntu (normalny)

[ctx: #31391]
en: Ubuntu (Medium)
pl_PL: Ubuntu (średni)

[ctx: #31392]
en: Ubuntu (Light)
pl_PL: Ubuntu (lekki)

[ctx: #31393]
en: DejaVuSans (Regular)
pl_PL: DejaVuSans (normalny)

[ctx: #31394]
en: MC360 (Regular)
pl_PL: MC360 (normalny)

[ctx: #31395]
en: Arial (Regular)
pl_PL: Arial (normalny)

[ctx: #31400]
en: Recommended Movies
pl_PL: Filmy polecane

[ctx: #31401]
en: Recently Added Albums
pl_PL: Albumy ostatnio dodane

[ctx: #31402]
en: Recently Added Concerts
pl_PL: Koncerty ostatnio dodane

[ctx: #31403]
en: Recently Added Clips
pl_PL: Teledyski ostatnio dodane

[ctx: #31404]
en: Recently Added Movies
pl_PL: Filmy ostatnio dodane

[ctx: #31405]
en: In Progress Movies
pl_PL: Filmy w trakcie oglądania

[ctx: #31406]
en: Random Movies
pl_PL: Filmy wylosowane

[ctx: #31407]
en: Recently Added Episodes
pl_PL: Odcinki ostatnio dodane

[ctx: #31408]
en: In Progress Episodes
pl_PL: Odcinki w trakcie oglądania

[ctx: #31409]
en: Random Episodes
pl_PL: Odcinki wylosowane

[ctx: #31410]
en: Random Albums
pl_PL: Albumy wylosowane

[ctx: #31411]
en: Recently Added Concerts
pl_PL: Koncerty ostatnio dodane

[ctx: #31412]
en: In Progress Concerts
pl_PL: Koncerty w trakcie oglądania

[ctx: #31413]
en: Random Concerts
pl_PL: Koncerty wylosowane

[ctx: #31414]
en: Recently Added Clips
pl_PL: Teledyski ostatnio dodane

[ctx: #31415]
en: In Progress Clips
pl_PL: Teledyski w trakcie oglądania

[ctx: #31416]
en: Random Clips
pl_PL: Teledyski wylosowane

[ctx: #31417]
en: Recommended Episodes
pl_PL: Odcinki polecane

[ctx: #31418]
en: Most played albums
pl_PL: Albumy najczęściej odtwarzane

[ctx: #31500]
en: Live TV
pl_PL: Telewizja

[ctx: #31501]
en: Scheduled Time
pl_PL: Zaplanowany czas

[ctx: #31502]
en: All Movies
pl_PL: Wszystkie filmy

[ctx: #31503]
en: Add Group
pl_PL: Dodaj grupę

[ctx: #31504]
en: Rename Group
pl_PL: Przemianuj grupę

[ctx: #31505]
en: Delete Group
pl_PL: Usuń grupę

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
pl_PL: Dostępne[CR]grupy

[ctx: #31507]
en: Movies homescreen button opens:
pl_PL: Przycisk Filmy ekranu startowego otwiera:

[ctx: #31508]
en: Last Updated
pl_PL: Ostatnia aktualizacja

[ctx: #31509]
en: Extras
pl_PL: Dodatkowe

[ctx: #31510]
en: Timer Set
pl_PL: Zaplanowane zamknięcie

[ctx: #31511]
en: Artwork Downloader Solo
pl_PL: Artwork Downloader tryb solo

[ctx: #31512]
en: Artwork Downloader Gui
pl_PL: Artwork Downloader interfejs

[ctx: #31513]
en: All Music
pl_PL: Wszystkie utwory

[ctx: #31514]
en: Music homescreen button opens:
pl_PL: Przycisk Muzyka ekranu startowego otwiera:

[ctx: #31515]
en: Tv Shows homescreen button opens:
pl_PL: Przycisk Seriale ekranu startowego otwiera:

[ctx: #31516]
en: All Tv Shows
pl_PL: Wszystkie seriale

[ctx: #31517]
en: Defined by General Settings
pl_PL: Zdefiniowane przez Ogólne ustawienia

[ctx: #31518]
en: Random Image
pl_PL: Obraz wylosowany

[ctx: #31519]
en: Root Folder for Custom Weather Fanarts
pl_PL: Folder główny dla niestandardowych fototapet pogody

[ctx: #31520]
en: Root Folder for Custom Weather Icons
pl_PL: Folder główny dla niestandardowych ikon pogody

[ctx: #31521]
en: Green
pl_PL: Zieleń

[ctx: #31522]
en: Amber
pl_PL: Bursztyn

[ctx: #31523]
en: Fuchsia
pl_PL: Fuksja

[ctx: #31524]
en: Indigo
pl_PL: Indygo

[ctx: #31525]
en: Titanium
pl_PL: Tytan

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
pl_PL: Prognoza 36 godzinna

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
pl_PL: Prognoza godzinowa

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
pl_PL: Prognoza na weekend

[ctx: #31904]
en: Daily Forecast
pl_PL: Prognoza dzienna

[ctx: #31910]
en: Maps
pl_PL: Mapy

[ctx: #31931]
en: On Deck
pl_PL: Do obejrzenia

[ctx: #31933]
en: Songs
pl_PL: Utwory

[ctx: #31934]
en: Movies
pl_PL: Filmy

[ctx: #31935]
en: Episodes
pl_PL: Odcinki

[ctx: #31936]
en: TV Shows
pl_PL: Seriale

[ctx: #31937]
en: Artists
pl_PL: Wykonawcy

[ctx: #31938]
en: Albums
pl_PL: Albumy

[ctx: #31939]
en: Enable text alignment of plots
pl_PL: Wyrównuj tekst fabuły

[ctx: #31940]
en: Disable OSD in paused video playback
pl_PL: Ukrywaj menu ekranowe po zatrzymaniu odtwarzania wideo

[ctx: #31941]
en: Highlight first letter while scrolling
pl_PL: Podświetlaj pierwszą literę podczas przewijania

[ctx: #31942]
en: Similar Artists
pl_PL: Podobni wykonawcy

[ctx: #31943]
en: Show Info Panel in paused video playback
pl_PL: Pokazuj panel informacyjny podczas pauzy odtwarzania

[ctx: #31944]
en: Reset Home Menu ONLY to default values
pl_PL: Przywróć TYLKO domyślne menu startowe

[ctx: #31945]
en: Disable Overlay in Music Playing Screen
pl_PL: Ukrywaj nakładkę na ekranie odtwarzania muzyki

[ctx: #31946]
en: Related TMDB Lists
pl_PL: Powiązane listy TMDB

[ctx: #31947]
en: Resulting sub menu
pl_PL: Podmenu wynikowe

[ctx: #31948]
en: Home sub menu
pl_PL: Podmenu menu startowego

[ctx: #31949]
en: Enable window closing icon
pl_PL: Pokazuj ikonę zamykania okna

[ctx: #31950]
en: Disable Fanart Backdrops
pl_PL: Ukrywaj fototapety

[ctx: #31951]
en: Disable Sliding Animations
pl_PL: Ukryj animacje przesuwania

[ctx: #31952]
en: Disable Pause, FF, RW icons in OSD
pl_PL: Zablokuj ikony przewijania i pauzy w menu ekranowym

[ctx: #31953]
en: Large List
pl_PL: Lista szeroka

[ctx: #31955]
en: Display shelf items after a short delay
pl_PL: Opóźniaj wyświetlanie pozycji  na półce

[ctx: #31956]
en: Get theme
pl_PL: Pobierz motyw

[ctx: #31957]
en: Hide Update library button from home submenu
pl_PL: Ukrywaj przycisk Aktualizuj bibliotekę w menu startowym

[ctx: #31958]
en: Big Panel
pl_PL: Panele

[ctx: #31959]
en: Go fullscreen on music playback
pl_PL: Odtwarzaj muzykę w trybie pełnoekranowym

[ctx: #31960]
en: Music opens artists
pl_PL: Muzyka przenosi do kategorii Wykonawcy

[ctx: #31961]
en: Recently added
pl_PL: Ostatnio dodane

[ctx: #31962]
en: Low List
pl_PL: Niska lista

[ctx: #31964]
en: Configure shelf items
pl_PL: Konfiguruj pozycje półki

[ctx: #31965]
en: Banner List
pl_PL: Banery

[ctx: #31966]
en: Recommended
pl_PL: Polecane

[ctx: #31967]
en: Enable Home shelf
pl_PL: Pokazuj półkę na ekranie startowym

[ctx: #31968]
en: Show info
pl_PL: Pokazuj informacje

[ctx: #31969]
en: Artist slideshow (requires Artist slideshow add-on)
pl_PL: Pokaz slajdów wykonawcy (wymagany dodatek Artist Slideshow)

[ctx: #31970]
en: Push down for Gallery
pl_PL: Naciśnij DÓŁ, aby przeglądać galerię

[ctx: #31971]
en: Concerts
pl_PL: Koncerty

[ctx: #31972]
en: Clips
pl_PL: Klipy

[ctx: #31974]
en: Home menu
pl_PL: Menu startowe

[ctx: #31975]
en: Channels
pl_PL: Kanały

[ctx: #31976]
en: Home shelf
pl_PL: Półka ekranu startowego

[ctx: #31977]
en: Fast start
pl_PL: Szybkie uruchomienie

[ctx: #31978]
en: Show library info on Home (totals, unwatched...)
pl_PL: Pokazuj statystyki na ekranie startowym (liczniki, nieobejrzane,...)

[ctx: #31979]
en: Loading...
pl_PL: Wczytywanie...

[ctx: #31980]
en: Hide unwatched and partialy watched marks
pl_PL: Ukrywaj etykiety stanu dla nieobejrzanych i częściowo obejrzanych pozycji

[ctx: #31981]
en: Hide watched marks
pl_PL: Ukrywaj etykiety stanu dla obejrzanych pozycji

[ctx: #31982]
en: Shelf items populate more slowly on some systems. By default, skin waits for them to be ready and presents Home screen afterwards.[CR][CR]This option skips this step and presents Home page immediately. Shelf items will appear with a delay, depending on a speed of your system.
pl_PL: Pozycje półki są wypełniane bardzo wolno na niektórych systemach. Domyślnie, skóra czeka aż będą gotowe i dopiero wtedy prezentuje je na ekranie startowym.[CR][CR]Ta opcja pomija ten krok i prezentuje je natychmiastowo. Pozycje półki będą się pojawiać z opóźnieniem w zależności o szybkości Twojego systemu.

[ctx: #31983]
en: Choose from menu
pl_PL: Wybierz z menu

[ctx: #31984]
en: TV Tunes (requires TV Tunes add-on)
pl_PL: Odtwarzaj motywy muzyczne w bibliotece wideo (TvTunes)

[ctx: #31985]
en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

[ctx: #31986]
en: Use default background on Home page
pl_PL: Używaj domyślnego tła ekranu startowego

[ctx: #31987]
en: Random
pl_PL: Losowo

[ctx: #31989]
en: Home menu quit button function
pl_PL: Funkcja przycisku Koniec menu startowego

[ctx: #31990]
en: Quit Menu
pl_PL: Menu zamykania

[ctx: #31991]
en: Disable background music visualization/video player
pl_PL: Ukrywaj wizualizację i odtwarzane wideo w tle interfejsu

[ctx: #31992]
en: Banner (wide) thumbs
pl_PL: Szerokie miniatury (baner)

[ctx: #31993]
en: Not used - click to customize
pl_PL: Nieużywane - naciśnij, aby dostosować

[ctx: #31994]
en: Use vertical main menu on Home screen
pl_PL: Używaj pionowego menu startowego

[ctx: #31995]
en: Home layout
pl_PL: Kompozycja ekranu startowego

[ctx: #31996]
en: Big Channel List in OSD
pl_PL: Duża lista kanałów w menu ekranowym

[ctx: #31997]
en: Ken Burns Effect on backdrops
pl_PL: Używaj efektu Kena Burnsa dla tapet

[ctx: #31998]
en: Use fixed list on Home Menu
pl_PL: Używaj stałej listy menu startowego

[ctx: #31999]
en: Slide to left animations of list views
pl_PL: Przesuwaj widok list do lewej
