KODI Skins - en to sv_SE translation catalogue (150 entries)

[ctx: #31000]
en: Picture Channels
sv_SE: Bildkanaler

[ctx: #31001]
en: Video Channels
sv_SE: Videokanaler

[ctx: #31002]
en: Music Channels
sv_SE: Musikkanaler

[ctx: #31003]
en: Channels Directory
sv_SE: Kanalmapp

[ctx: #31005]
en: Cinema
sv_SE: Bio

[ctx: #31006]
en: Shared
sv_SE: Utdelat

[ctx: #31007]
en: PleXBMC settings
sv_SE: PieXBMC-inställningar

[ctx: #31008]
en: Go Plex
sv_SE: Kör Plex

[ctx: #31009]
en: Go Kodi
sv_SE: Kör Kodi

[ctx: #31010]
en: Queue
sv_SE: Köa

[ctx: #31011]
en: Recently Viewed
sv_SE: Nyligen sedda

[ctx: #31012]
en: Recently Released
sv_SE: Nyligen släppta

[ctx: #31013]
en: Recently Aired
sv_SE: Nyligen visat

[ctx: #31014]
en: On Deck
sv_SE: På däck

[ctx: #31015]
en: Actor Info
sv_SE: Skådespelar-information

[ctx: #31016]
en: Director Info
sv_SE: Regissörs-information

[ctx: #31017]
en: Writer Info
sv_SE: Författar-information

[ctx: #31020]
en: Recently Added
sv_SE: Nyligen tillagda

[ctx: #31022]
en: Extended Info
sv_SE: Utökad information

[ctx: #31023]
en: Similar Movies
sv_SE: Liknande filmer

[ctx: #31024]
en: MovieDB Users
sv_SE: MovieDB-användare

[ctx: #31025]
en: Items
sv_SE: objekt

[ctx: #31030]
en: Enable Kiosk Mode
sv_SE: Aktivera kioskläge

[ctx: #31032]
en: Startup
sv_SE: Använd Scrollbar

[ctx: #31036]
en: Violet
sv_SE: Violett

[ctx: #31038]
en: Reset ALL skin settings to default values
sv_SE: Återställ ALLA skalinställningar till standardvärden

[ctx: #31040]
en: Enable CdArt
sv_SE: Aktivera CdArt

[ctx: #31041]
en: Enable Extra Fanart
sv_SE: Aktivera Extra Fanart

[ctx: #31048]
en: Visualization Presets
sv_SE: Visualiseringsförval

[ctx: #31049]
en: Settings Level
sv_SE: Inställningsnivå

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
sv_SE: Sortering: Stigande

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
sv_SE: Sortering: Fallande

[ctx: #31052]
en: Label
sv_SE: Etikett

[ctx: #31059]
en: Background
sv_SE: Bakgrund

[ctx: #31060]
en: Widgets
sv_SE: Widgetar

[ctx: #31062]
en: Reset background
sv_SE: Återställ bakgrund

[ctx: #31063]
en: Reset everything
sv_SE: Återställ allt

[ctx: #31065]
en: Move left
sv_SE: Flytta vänster

[ctx: #31066]
en: Move right
sv_SE: Flytta höger

[ctx: #31067]
en: Custom Image
sv_SE: Anpassad bild

[ctx: #31068]
en: Custom Video
sv_SE: Anpassad video

[ctx: #31069]
en: Startup Playlist
sv_SE: Uppstarts-spellista

[ctx: #31070]
en: Custom Color
sv_SE: Anpassad färg

[ctx: #31091]
en: Large List
sv_SE: Stor lista

[ctx: #31093]
en: Big Panel
sv_SE: Stor panel

[ctx: #31094]
en: Banner List
sv_SE: Banderoll-lista

[ctx: #31096]
en: Slim List
sv_SE: Smal lista

[ctx: #31110]
en: Edit Background for Media Type
sv_SE: Ändra bakgrund för mediatyp

[ctx: #31113]
en: Single Image
sv_SE: Enstaka bild

[ctx: #31114]
en: Multi Image
sv_SE: Multibild

[ctx: #31132]
en: Lyrics Add-on
sv_SE: Sångtextstillägg

[ctx: #31133]
en: Subtitle Add-on
sv_SE: Undertextstillägg

[ctx: #31291]
en: Add-on manager
sv_SE: Tilläggshanterare

[ctx: #31292]
en: items
sv_SE: objekt

[ctx: #31293]
en: Can not be customized
sv_SE: Kan inte anpassas

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
sv_SE: Använt minne:

[ctx: #31322]
en: Aired
sv_SE: Sänt

[ctx: #31351]
en: Pause
sv_SE: Paus

[ctx: #31352]
en: Stop
sv_SE: Stopp

[ctx: #31353]
en: Fast Forward
sv_SE: Spola framåt

[ctx: #31354]
en: Rewind
sv_SE: Spola bakåt

[ctx: #31355]
en: Movie menu
sv_SE: Filmmeny

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
sv_SE: Ladda ner undertexter

[ctx: #31357]
en: Local subtitle available
sv_SE: Lokal undertext tillgänglig

[ctx: #31401]
en: Recently Added Albums
sv_SE: Nyligen tillagda album

[ctx: #31402]
en: Recently Added Concerts
sv_SE: Nyligen tillagda konserter

[ctx: #31403]
en: Recently Added Clips
sv_SE: Nyligen tillagda klipp

[ctx: #31404]
en: Recently Added Movies
sv_SE: Nyligen tillagda filmer

[ctx: #31405]
en: In Progress Movies
sv_SE: Pågående filmer

[ctx: #31406]
en: Random Movies
sv_SE: Slumpade filmer

[ctx: #31407]
en: Recently Added Episodes
sv_SE: Nyligen tillagda avsnitt

[ctx: #31408]
en: In Progress Episodes
sv_SE: Pågående avsnitt

[ctx: #31409]
en: Random Episodes
sv_SE: Slumpade avsnitt

[ctx: #31410]
en: Random Albums
sv_SE: Slumpade album

[ctx: #31411]
en: Recently Added Concerts
sv_SE: Nyligen tillagda konserter

[ctx: #31412]
en: In Progress Concerts
sv_SE: Pågående konserter

[ctx: #31413]
en: Random Concerts
sv_SE: Slumpade konserter

[ctx: #31414]
en: Recently Added Clips
sv_SE: Nyligen tillagda klipp

[ctx: #31415]
en: In Progress Clips
sv_SE: Pågående klipp

[ctx: #31416]
en: Random Clips
sv_SE: Slumpade klipp

[ctx: #31500]
en: Live TV
sv_SE: Live-TV

[ctx: #31501]
en: Scheduled Time
sv_SE: Schemalagd tid

[ctx: #31502]
en: All Movies
sv_SE: Alla filmer

[ctx: #31503]
en: Add Group
sv_SE: Lägg till grupp

[ctx: #31504]
en: Rename Group
sv_SE: Döp om grupp

[ctx: #31505]
en: Delete Group
sv_SE: Ta bort grupp

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
sv_SE: Tillgängliga[CR]grupper

[ctx: #31507]
en: Movies homescreen button opens:
sv_SE: Knappen för film-hemskärmen öppnar:

[ctx: #31508]
en: Last Updated
sv_SE: Senast uppdaterad

[ctx: #31509]
en: Extras
sv_SE: Extra

[ctx: #31510]
en: Timer Set
sv_SE: Timer satt

[ctx: #31513]
en: All Music
sv_SE: All Musik

[ctx: #31516]
en: All Tv Shows
sv_SE: Alla TV-serier

[ctx: #31518]
en: Random Image
sv_SE: Slumpad bild

[ctx: #31521]
en: Green
sv_SE: Grön

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
sv_SE: 36-timmarsprognos

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
sv_SE: Timprognos

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
sv_SE: Helgprognos

[ctx: #31904]
en: Daily Forecast
sv_SE: Daglig prognos

[ctx: #31910]
en: Maps
sv_SE: Kartor

[ctx: #31931]
en: On Deck
sv_SE: På däck

[ctx: #31933]
en: Songs
sv_SE: Låtar

[ctx: #31934]
en: Movies
sv_SE: Filmer

[ctx: #31935]
en: Episodes
sv_SE: Avsnitt

[ctx: #31936]
en: TV Shows
sv_SE: TV-serier

[ctx: #31937]
en: Artists
sv_SE: Artister

[ctx: #31938]
en: Albums
sv_SE: Album

[ctx: #31942]
en: Similar Artists
sv_SE: Liknande artister

[ctx: #31953]
en: Large List
sv_SE: Stor lista

[ctx: #31955]
en: Display shelf items after a short delay
sv_SE: Visa hyllobjekt efter en kort fördröjning

[ctx: #31956]
en: Get theme
sv_SE: Hämta tema

[ctx: #31957]
en: Hide Update library button from home submenu
sv_SE: Göm 'uppdatera bibliotek'-knappen från hemskärmens undermeny

[ctx: #31958]
en: Big Panel
sv_SE: Stor panel

[ctx: #31959]
en: Go fullscreen on music playback
sv_SE: Byt till fullskärm vid musikuppspelning

[ctx: #31960]
en: Music opens artists
sv_SE: Musik öppnar artist

[ctx: #31961]
en: Recently added
sv_SE: Nyligen tillagda

[ctx: #31964]
en: Configure shelf items
sv_SE: Konfigurera hyllobjekt

[ctx: #31965]
en: Banner List
sv_SE: Banderoll-lista

[ctx: #31966]
en: Recommended
sv_SE: Rekommenderad

[ctx: #31967]
en: Enable Home shelf
sv_SE: Aktivera hemhylla

[ctx: #31968]
en: Show info
sv_SE: Visa info

[ctx: #31969]
en: Artist slideshow (requires Artist slideshow add-on)
sv_SE: Artistbildspel (kräver tillägg för artistbildspel)

[ctx: #31970]
en: Push down for Gallery
sv_SE: Tryck ned för att öppna galleriet

[ctx: #31971]
en: Concerts
sv_SE: Konserter

[ctx: #31972]
en: Clips
sv_SE: Klipp

[ctx: #31973]
en: E
sv_SE: O

[ctx: #31974]
en: Home menu
sv_SE: Hemmeny

[ctx: #31975]
en: Channels
sv_SE: Kanaler

[ctx: #31976]
en: Home shelf
sv_SE: Hemhylla

[ctx: #31977]
en: Fast start
sv_SE: Snabb start

[ctx: #31978]
en: Show library info on Home (totals, unwatched...)
sv_SE: Visa biblioteksinfo på hemmenyn (totalt, icke visade...)

[ctx: #31979]
en: Loading...
sv_SE: Laddar...

[ctx: #31980]
en: Hide unwatched and partialy watched marks
sv_SE: Göm etiketter för 'icke visade' och 'delvis visade'

[ctx: #31981]
en: Hide watched marks
sv_SE: Göm etikett för 'visade'

[ctx: #31982]
en: Shelf items populate more slowly on some systems. By default, skin waits for them to be ready and presents Home screen afterwards.[CR][CR]This option skips this step and presents Home page immediately. Shelf items will appear with a delay, depending on a speed of your system.
sv_SE: Hyllor fylls långsammare på en del system. Standardinställningen är att skalet väntar på att dessa fyllts och sedan visar hemskärmen.[CR][CR]Detta alternativ hoppar över det steget och visar hemskärmen direkt. Hyllobjekten kommer visas med en fördröjning, beroende av hastigheten på ditt system.

[ctx: #31983]
en: Choose from menu
sv_SE: Välj från meny

[ctx: #31984]
en: TV Tunes (requires TV Tunes add-on)
sv_SE: Titelmusik för TV-program (kräver tillägg)

[ctx: #31985]
en: Advanced
sv_SE: Avancerad

[ctx: #31986]
en: Use default background on Home page
sv_SE: Använd standardbakgrund på hemskärmen

[ctx: #31987]
en: Random
sv_SE: Slumpmässig

[ctx: #31988]
en: Menu
sv_SE: Meny

[ctx: #31989]
en: Home menu quit button function
sv_SE: Funktion för hemmenyns 'Avsluta'-knapp

[ctx: #31990]
en: Quit Menu
sv_SE: Avsluta meny

[ctx: #31992]
en: Banner (wide) thumbs
sv_SE: Banderollminiatyrer (breda)

[ctx: #31993]
en: Not used - click to customize
sv_SE: Används inte - klicka för att anpassa

[ctx: #31994]
en: Use vertical main menu on Home screen
sv_SE: Använd vertikal meny på hemskärmen

[ctx: #31995]
en: Home layout
sv_SE: Hemlayout

[ctx: #31996]
en: Big Channel List in OSD
sv_SE: Stor kanallista i OSD

[ctx: #31997]
en: Ken Burns Effect on backdrops
sv_SE: Ken Burns effekt på bakgrunder

[ctx: #31998]
en: Use fixed list on Home Menu
sv_SE: Använd fast lista i hemmenyn
