KODI Main - en to id_ID translation catalogue (120 entries)

[ctx: #31000]
en: Change your
id_ID: Ubah

[ctx: #31003]
en: Power options
id_ID: Pilihan daya

[ctx: #31004]
en: Working...
id_ID: Mengerjakan...

[ctx: #31005]
en: Hide information
id_ID: Menyembunyikan informasi

[ctx: #31006]
en: View options
id_ID: Lihat Pilihan

[ctx: #31008]
en: Full screen
id_ID: Video Mainkan Secara Otomatis

[ctx: #31009]
en: Total duration
id_ID: Total durasi

[ctx: #31023]
en: Playing
id_ID: Memainkan

[ctx: #31024]
en: Page
id_ID: Halaman

[ctx: #31025]
en: Items
id_ID: Item

[ctx: #31026]
en: Misc options
id_ID: Pilihan Misc

[ctx: #31027]
en: Location
id_ID: Lokasi

[ctx: #31028]
en: Poster wrap
id_ID: Mengemas poster

[ctx: #31031]
en: Pic thumbs
id_ID: Tampilan gambar

[ctx: #31032]
en: Image wrap
id_ID: Mengemas gambar

[ctx: #31039]
en: Actions
id_ID: Aksi

[ctx: #31040]
en: Now playing
id_ID: Sedang dimainkan

[ctx: #31042]
en: PLAYING
id_ID: Mainkan

[ctx: #31043]
en: PAUSED
id_ID: JEDA

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
id_ID: MAJU CEPAT

[ctx: #31045]
en: REWIND
id_ID: PUTAR ULANG

[ctx: #31046]
en: SEEKING
id_ID: MENCARI

[ctx: #31048]
en: Visualisation presets
id_ID: Visualisasi yang telah ditetapkan

[ctx: #31049]
en: End time
id_ID: Waktu selesai

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
id_ID: Sortir: Urut

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
id_ID: Sortir: Terbalik

[ctx: #31055]
en: Open playlist
id_ID: Buka daftar putar

[ctx: #31056]
en: Save playlist
id_ID: Simpan daftar putar

[ctx: #31057]
en: Close playlist
id_ID: Tutup daftar putar

[ctx: #31058]
en: System music files
id_ID: Berkas sistem musik

[ctx: #31059]
en: Current playlist
id_ID: Daftar putar saat ini

[ctx: #31061]
en: Current selected
id_ID: Pilihan saat ini

[ctx: #31101]
en: Home screen options
id_ID: Opsi Home Screen

[ctx: #31102]
en: Background
id_ID: Latar belakang

[ctx: #31103]
en: Show "Paused" in picture slideshow
id_ID: Tampilkan video dalam daftar berkas gambar.

[ctx: #31104]
en: Play trailers in a window [COLOR=grey3](Video information dialogue only)[/COLOR]
id_ID: Putar Trailer dalam sebuah jendela [COLOR=grey3](Hanya dialog informasi video Saja)[/COLOR]

[ctx: #31106]
en: Miscellaneous options
id_ID: Opsi Lainnya

[ctx: #31107]
en: Hide flagging read from video filenames [COLOR=grey3](e.g. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]
id_ID: Sembunyikan flagging membaca dari nama file video [COLOR = grey3] (misalnya Blu-ray, HD-DVD) [/ COLOR]

[ctx: #31108]
en: Hide main menu buttons
id_ID: Sembunyikan tombol menu utama

[ctx: #31109]
en: Enable custom background
id_ID: Fungsikan background custom

[ctx: #31110]
en: Background path:
id_ID: Path Latar belakang:

[ctx: #31111]
en: Hide
id_ID: Sembunyikan

[ctx: #31112]
en: Options
id_ID: Opsi

[ctx: #31116]
en: Show recently added albums
id_ID: Tampilkan album baru yang sudah ditambahkan

[ctx: #31117]
en: Show recently added videos
id_ID: Tampilkan album baru yang sudah ditambahkan

[ctx: #31118]
en: Home page programs submenu
id_ID: Laman Program Submenu

[ctx: #31119]
en: Hide background fanart
id_ID: Sembunyikan Background Fanart

[ctx: #31124]
en: Show background "Now playing" video
id_ID: Tampilkan Video latar belakang "Sedang dimainkan"

[ctx: #31125]
en: Show background "Now playing" visualisation
id_ID: Tampilkan latar belakang visualisasi "Sedang Memainkan"

[ctx: #31128]
en: Lyrics
id_ID: Lirik

[ctx: #31129]
en: Hide fanart in full screen visualisation
id_ID: Sembunyikan Fanart pada visualisasi layar penuh

[ctx: #31132]
en: Lyrics add-on
id_ID: Add-on lirik

[ctx: #31134]
en: Home page "Videos" submenu
id_ID: Submenu halaman utama "Video"

[ctx: #31135]
en: Home page "Music" submenu
id_ID: Submenu halaman utama "Music"

[ctx: #31136]
en: Home page "Pictures" submenu
id_ID: Submenu halaman utama "gambar"

[ctx: #31140]
en: Music OSD
id_ID: OSD Musik

[ctx: #31142]
en: Settings level
id_ID: Tingkat Setelan

[ctx: #31200]
en: Shortcuts
id_ID: Bookmark

[ctx: #31203]
en: Choose your song
id_ID: Pilih lagu Anda

[ctx: #31205]
en: Lyrics source
id_ID: Sumber lirik

[ctx: #31206]
en: Found
id_ID: Ditemukan

[ctx: #31207]
en: Find more items
id_ID: Cari item

[ctx: #31208]
en: Upcoming episodes
id_ID: Episode mendatang

[ctx: #31300]
en: Current temperature
id_ID: Suhu saat ini

[ctx: #31301]
en: Last updated
id_ID: Pembaharuan terakhir

[ctx: #31303]
en: Data provider
id_ID: Penyedia data

[ctx: #31308]
en: Movie details
id_ID: Rincian film

[ctx: #31309]
en: Memory used:
id_ID: Memori yang digunakan:

[ctx: #31310]
en: Track number
id_ID: Nomor track

[ctx: #31319]
en: Selected profile
id_ID: Profil pilihan

[ctx: #31320]
en: Last logged in
id_ID: Login terakhir

[ctx: #31322]
en: Aired
id_ID: Disiarkan

[ctx: #31325]
en: Playlist options
id_ID: Opsi Daftar Main

[ctx: #31326]
en: Created
id_ID: Dibuat

[ctx: #31327]
en: Resolution
id_ID: Resolusi

[ctx: #31328]
en: Recently added
id_ID: Baru ditambahkan

[ctx: #31329]
en: [B]Timer set![/B] [COLOR=grey2] - System auto shutdown in[/COLOR]
id_ID: [B]Atur Timer![/B] [COLOR=grey2] - Sistem dimatikan secara otomatis dalam[/COLOR]

[ctx: #31330]
en: Click button to play[CR][CR]movie trailer
id_ID: Klik tombol untuk mainkan [CR] [CR] trailer film

[ctx: #31331]
en: Album details
id_ID: Rincian album

[ctx: #31352]
en: Stop
id_ID: Berhenti

[ctx: #31353]
en: Fast forward
id_ID: Mempercepat

[ctx: #31354]
en: Rewind
id_ID: Mundurkan

[ctx: #31355]
en: Movie menu
id_ID: Menu film

[ctx: #31356]
en: Download subtitles
id_ID: unduh sub judul

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
id_ID: Tonton sebagai 2D

[ctx: #31361]
en: Change mode
id_ID: Rubah Modus

[ctx: #31362]
en: Enabled
id_ID: Aktifkan

[ctx: #31390]
en: Skin default
id_ID: Kulit Standar

[ctx: #31391]
en: Skin default with no caps
id_ID: Skin standard tanpa topi

[ctx: #31392]
en: Arial based
id_ID: berbasis Arial

[ctx: #31411]
en: First run help...
id_ID: Pertama jalankan bantuan...

[ctx: #31412]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section. To access the menu, navigate to the left with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "OK" to close this dialogue. It will not appear again.
id_ID: Tab ini menandakan bahwa ada menu off ke sisi jendela ini yang berisi opsi tambahan untuk bagian ini. Untuk mengakses menu, arahkan ke kiri dengan remote control atau keyboard atau tempatkan pointer mouse Anda ke tab. [CR] [CR] Klik "OK" untuk menutup dialog ini. Ini tidak akan muncul lagi.

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
id_ID: Subtitle lokal tersedia

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
id_ID: Pilih profil pengguna Kodi Anda [CR] untuk login dan lanjutkan

[ctx: #31422]
en: Show or hide the login screen at startup.
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan layar login pada startup.

[ctx: #31423]
en: Select the profile that will be used at startup when the login screen is disabled.
id_ID: Pilih profil akan digunakan ketika startup apabila layar login dinonaktifkan.

[ctx: #31501]
en: Scheduled time
id_ID: Waktu yang telah dijadwalkan

[ctx: #31503]
en: Add group
id_ID: Tambah grup

[ctx: #31504]
en: Rename group
id_ID: Mengubah nama grup

[ctx: #31505]
en: Delete group
id_ID: Hapus grup

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
id_ID: Grup[CR]Tersedia

[ctx: #31509]
en: Channel group
id_ID: Grup saluran

[ctx: #31510]
en: Timer set
id_ID: Set timer

[ctx: #31511]
en: Channel options
id_ID: Pilihan saluran

[ctx: #31901]
en: 36-hour forecast
id_ID: Perkiraan 36 jam

[ctx: #31902]
en: Hourly forecast
id_ID: Perkiraan jam

[ctx: #31903]
en: Weekend forecast
id_ID: Perkiraan akhir pekan

[ctx: #31904]
en: Daily forecast
id_ID: Perkiraan harian

[ctx: #31905]
en: Forecast
id_ID: Ramalan

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
id_ID: Mengambil info ramalan...

[ctx: #31910]
en: Maps
id_ID: Map

[ctx: #31950]
en: WEATHER
id_ID: CUACA

[ctx: #31951]
en: PICTURES
id_ID: GAMBAR

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
id_ID: VIDEO

[ctx: #31954]
en: MOVIES
id_ID: FILM

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
id_ID: ACARA TV

[ctx: #31956]
en: MUSIC
id_ID: MUSIK

[ctx: #31957]
en: PROGRAMS
id_ID: PROGRAM

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
id_ID: MAINKAN DISK

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
id_ID: SISTEM
